TрибинаСРБ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
consigliere
consigliere
Корисник
Број порука : 1936
Регистрован : 05.03.2009
http://www.tribinasrb.net/

Интервју - AFCA (Ајакс) Empty Интервју - AFCA (Ајакс)

27/8/2009, 10:43
Интервју - AFCA (Ајакс)

Написао: CasualMente
Среда, 22. април 2009.

1)
ТрибинаСРБ: За почетак, молим те, представи се.

AFCA: Поздрав, зовем се Tomassya, имам 29 година, рођен сам и живим у Амстердаму.

2)
ТрибинаСРБ: Реци нам нешто o историји клуба, као и навијача Ајакса.

AFCA: Клуб који пратим је Ајакс, основан је 1900. године, а постао је веома популаран 70их година, због освајања три трофеја Купа Шампиона. Група људи која прати Ајакс зове се "АFCA", али смо многима познатији под надимком "Јевреји". Надимак смо добили још одавно, од наших ривала, пре свега јер се наш стари стадион "Де Мер" налазио у источном Амстердаму, где је било доста Јевреја. Када су гостујући навијачи долазили да играју са Ајаксом, знали су да кажу " Идемо код Јевреја...". Тај надимак нам је и дан данас остао, мада право име наше групе је "АFCA".

3)
ТрибинаСРБ: Кој стил преовладава на вашој трибини, ко чини већину (мисли се на Ултрас, Кежуал, Хул)?

AFCA: По том питању, група је подељења. "АFCA" се састоји из више подгрупа. Једна од водећих екипа на трибини је "F-Side", основана је 1976. 60их година фудбалско насиље је почело овде у Холандији, а већ 70их све је постало много организованије."F-Side" фура енглески фазон навијања, а већина екипа на нашој трибини су Кежуалци. 70их и 80их се фурао Скинхедс фазон, мада је тренутно трибина под утицајем Енглеске. 2001 почело је организонао да се навија у делу стадиона "VAK410". Група се и зове "VAK410" по делу стадиона на коме се окупљају. Ово је група која прави добру атмосферу на стадионима, већину групе чине ултраси, мада има и помало кежиалаца.

4)
ТрибинаСРБ: Знамо да су Холанђани увек били добри фајтери, приче о ратоборном Малуку народу, који чини један део Холандске тифо сцене. Реци нам нешто више.

AFCA: Фудбалско насиље се доста променило, посебно овде у Холандији, веома је тешко доћи до инцидената, јер је безбедносни систем веомо развијен, после неколико озбиљних навијачких сукоба, ово је постала полицијска држава. Али прилику за шибање користимо на Евро гостовањима. Ове сезоне је било шибања у Марсеју, Кардифу, Хамбургу, и на гостовању против Астон Виле... Мада ако треба извојити највећи инцидент, онда је то сигурно у Француској са Марсејом. А што се тиче Малуку народа, и ја сам сам Малуку, мој народ је дошао овде из Индонезије, дуга је то прича, мада сада смо овде у Холандији, и истина је да имамо тај ратнички ген, добри смо фајтери, и скоро свака екипа у Холандији има Малукуе у својим редовима. Ајакс има највећу групу Малукуа.

5)
ТрибинаСРБ: Поменуо си неке озбиљне навијачке сукобе, о чему је реч конкретно ?

AFCA: Да, најозбиљнији инцидент, и туча која је променила даљи ток развијања навијачког покрета у Холандији је засигурно туча узмеђу "SCF" ( Фејнорд ) и "АFCA" ( Ајакс ). То се десило 1997 године, договор је био да се сусретнемо 200 на 200, негде изван града, без оружија, на руке. Да завршимо сва срања, и коначно видимо ко је најјачи у Холандији. Али туча је отишла скроз у погрешном смеру, Дошло је 350 људи из "SCFа" , наоружаних до зуба са металним шипкама, бејзболкома, ножевима, коктелима и осталим срањима. Већина момака на нашој страни били су млађи момци, међу којима сам био и ја. Када смо видели "SCF" како нам се приближава, настала је општа паника, старији момци су преузели одговорност, стали у прве редове, нису ни помишљали на бег. Мада је већина групе кренула да се повлачи. Један од главних ликова са трибине Карло Пићорни, такође Малуку као и ја, погођен је каменом у лице, пао је доле на колена, добио је два убода ножем у леђа, пао је мртав. Од тада се све променило, туче су постале ређе, држава је постала полицијска. Фејнордове пичке су убиле и једног од водећих људи из Твентеа, они су кукавице, сисе, никад не смеју на руке, никад се и нису тукли на руке.

6)
ТрибинаСРБ: Стварно страшно! Реци ми да ли постоји још ривала у Холандији, осим Фејнорда, и дали група одржава пријатељство са неком екипом?

AFCA: Осим Фејнордових, имамо још два велика ривала, Ден Хаг и Утрехт. Мада сваки човек у групи има различито мишљење, не зна се ко је највећи ривал, ове три екипе су најомраженије. Са Фејнордом је све постало интезивније после 97, пре тога, ово се није сматрало толико озбиљно, био је један вид забаве, а сада је постало много озбиљније. Официјално, наша група има само једну пријатељску групу, а то је "BCS" момци из Андерлехта (Brussels Casual Service). Људи мисле да имамо доста праијатеља, јер се често на нашој трибини могу видети заставе других екипа, искључиво из Енглеске, мада све су то контакти појединаца, ништа велико.

7)
ТрибинаСРБ: Какав је однос са управом и да ли је модеран фудбал погодио "AFCA"?

AFCA: Нисмо у добрим односима са власницима клуба, ти људи покушавају да униште клуб, претварају клуб у компанију. Мењају грб само ради остваривања профита, направили су нови, модеран стадион, покушавају да униште нас верне навијаче, да нас пребаце на други сектор, да нас ометају у организацији, али све нам то помаже да изађемо још јачи, и да се свим снагама боримо само за једно, за Ајакс! Без нас нису ништа. Ове сезоне група од око 30,40 момака упало је на тренинг Ајакса, одржали смо састанак са играчима и тренером, због очајних резултата, касније смо попричали и са власницима клуба. Морају да знају да није све у новцу, постоји нешто важније, а то је стаст.

8)
ТрибинаСРБ: Реци нам нешто више о Холандској навијачкој сцени уопште.

AFCA: За мене, најбоље две групе тренутно су "Vak410" (Aјакс) и "Vak-P" (Твенте). Такође да напоменем и момке из Гронигена и Де Грашхапа, они су увек спремни за акцију, иако је "Vak410" далеко више акцијао ове сезоне, момци из Твентеа праве веома добру атмосферу, најбољу у Холандији. Ту је и МВВ, маку клуб из друге лике, веома су јаки. Ултрас сцена се лепо развија овде у Холандији, као и у Белгији. Иако ја нисам Ултрас, и не волим то уопште, звог прошлих искустава са њима, знам да се добро ради, и све у свему Ултраси сцену чине далеко занимљивијом.

9)
ТрибинаСРБ: Да ли је група политички опредељена?

AFCA: Не, ми смо аполитични, није нас брига одакле си, ко си, шта си радио. По мени политику треба оставити даље од фудбала. Не могу да разумем зашто се у Италији ради тако, али у Холандији то није масовна појава. У прошлости је постојало неколико Ултра десничарских екипа, пре свега због присуства скинса на сцени 80их, мада сада то није случај. Једина политичка ствар, која се појављује на нашој трибини су "RMS" заставе ( Борба за права и слободу Малуку народа )

10)
ТрибинаСРБ: Каква је полиција у Холандији, колика је репресија над вама?

AFCA: Полиција је веома јака у последњих неколико година, држе готово све под контролом, на гостовања нас прати готово више пандура него што нас самих има. Однос са њима је веома лош, као и свуда наравно. Овде код нас су веома агресивни, свака група која дође овде, има исту констатацију. Једни су од најгорих. Пичке дротовске!

11)
ТрибинаСРБ: Да ли "АFCA" прати репрезентацију?

AFCA: Не, не пратимо, некако не можемо да се организујемо са осталим екима, пре свега због велике мржње. Пре око месец дана, за време меча са Шкотском, у Амстердаму, више смо времена провели акцијајући Холандске екипе, него Шкоте. Ротердам ради одвојено од осталих, мада они су пичке највеће.

12)
ТрибинаСРБ: Да ли у група има Срба, и да си пратиш српску навијачку сцену и шта мислиш о њој.

AFCA: Има у нашој група неколико бивших Делија, и даље нађу време, па скокну да Београда, некад и поведу неког одавде. Има и пар Срба и Твентеовој екипи "Vak-P" . Пратим вашу сцену, тај менталитет ме веома привлачи, и волео би када би Ајакс играо са Звездом или Партизаном у будућности. Баш ме занима како би сте се показали овде у Амстердаму.

13)
ТрибинаСРБ: И за крај, хоћу да ти се захвалим за интервју у име сајта ТрибинаСРБ.нет и јел имаш неку поруку за навијаче у Србији.

AFCA: Хвала и теби, било ми је драго што могу да помогнем, и упознам људе из Србије са дешавањима у мојој групи. А порука за навијаче у Србији је да наставе да раде оно што раде, једна од најбољих сцена у Европи. Јебите пандуре, и немојте никад да дозволите да стекну толику моћ као овде у западној Европи, живели!





Последњи изменио Ултрахоличар дана 12/10/2009, 20:35. измењено укупно 1 пута
Uzi
Uzi
Корисник
Број порука : 349
Локација : кућа летећих бодежа
Регистрован : 18.02.2009

Интервју - AFCA (Ајакс) Empty Re: Интервју - AFCA (Ајакс)

27/8/2009, 15:52
упознао сам неколико момака из ф-сајда...а они фурају јеврејство и те фазоне...имају фин број старијих момака!
Назад на врх
Similar topics
    Permissions in this forum:
    Не можете одговорити на теме у овом форуму