TрибинаСРБ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
consigliere
consigliere
Корисник
Број порука : 1936
Регистрован : 05.03.2009
http://www.tribinasrb.net/

Случај Татон: Одбрана тражи обнављање поступка Empty Случај Татон: Одбрана тражи обнављање поступка

28/8/2012, 14:55
Случај Татон: Одбрана тражи обнављање поступка 17905110
Одбрана осуђених за убиство Бриса Татона тражи од надлежних да се обнови поступак и да се саслушају сви сведоци и очевици догађаја у којем је настрадао навијач.

Обнављање поступка се тражи посебно због тога што Апелациони суд није као доказ ценио транскрипт телефонског позива лица које је Хитној помоћи пријавило да је Татон пао преко ограде, односно да није бачен, као и јер није био вољан да саслуша исто сведочење очевица - радника у гаражи на Обилићевом венцу пензионисаног полицајца Драгана Ц.

Сведок тврди: Француз сам скочио, терали ме да лажно сведочим!

Пензионисани полицајац и чувар гараже на Обилићевом венцу Драган Ц. (61) дао изјаву суду у којој тврди да навијач француског Тулуза није бачен преко ограде после опште туче са "Гробарима"

Пензионисани полицајац и чувар гараже на Обилићевом венцу Драган Ц. (61) дао је изјаву у Првом основном суду у којој тврди да је навијач француског Тулуза Брис Татон сам скочио са платоа Обилићевог венца бежећи од “гробара” после опште уче.

- Око 17.30 часова налазио сам се у приземљу гараже, близу степеништа које води у улицу Маршала Бирјузова. У једном тренутку сам видео да младић (касније сам сазнао, Брис Татон) скаче са платоа Обилићевог венца и пада поред мене. Одмах сам му пришао, био је повређен, али свестан. Убрзо је дошла Хитна помоћ – наводи очевидац у свом исказу.

Он тврди да приликом пада Татона нико није био поред њега, нити на степеништу.

- Када сам га уносио у кола Хитне помоћи рекао ми је: “Мај френд”! Са мном је био и колпортер који ми је рекао да је Татон, бежећи од туче, наскочио на жардињеру и прескочио ограду. Видели смо да су у жардињери остали трагови његових патика – додаје Драган Ц.

Та жардињера је уклоњена после Татоновог скока.

- Инспектори су чак инсистирали да променим изјаву и да кажем да је Татон бачен. Нисам пристао и од тада ме у вези овог случаја нико није звао – пише на крају његове изјаве.

Адвокат Светозар Вујачић, бранилац осуђеног Дејана Пузигаће, који је у бекству, најављује да је овај доказ од пресудне важности да одбрана 15 осуђених навијача Партизана затражи ново суђење.

- У питању је, евидентно, једна од бројних пресуда која је донета под политичким притиском у датом тренутку – сматра Вујачић.

НОВИ ДОКАЗ У СЛУЧАЈУ ТАТОН: Девојка која је звала Хитну тврди да је Француз сам пао!

Адвокати одбране поручују да имају доказ који ће оборити пресуду - аудио запис сведока који је са лица места позвао Хитну помоћ. Браниоци Партизанових навијача траже ново суђење

Браниоци 15 навијача Партизана, који су осуђени за убиство Француза Бриса Татона, прибавили су изјаве сведока, које ће, како тврде, променити постојећу пресуду!

Адвокат Зора Добричанин Никодиновић, бранилац Ивана Грковића, каже за Телеграф да случај није завршен, иако је пресуда правоснажна, и тврди да су браниоци прикупили доказе који ће оборити пресуду!

Одбрана, према њеним речима, поседује аудио запис и транскрипте позива, који је девојка очевидац упутила Хитној помоћи с места догађаја.

- Познат нам је идентитет девојке, која је прва позвала Хитну помоћ. Реч је о познатој фризерки из Београда С. Б. поред које је Француз пао. Транскрипте разговора и снимак смо приложили Апелационом суду у жалби на пресуду, али је суд само констатовао да је доказ приложен, али га уопште није ценио приликом одлучивања по жалби – тврди адвокат, и преноси нам транскрипте овог разговора:

Сведок: Молим вас, Обилићев венац, код гараже, дечко је пао са зида од 20 метара.

Хитна помоћ: Је л` ви први зовете?

Сведок: Да, да, ево ја сам видела то.

Хитна помоћ: Обилићев венац?

Сведок: Да.

Хитна помоћ: С гараже?

Сведок: Да, да, да, са зида.

Хитна помоћ: Где је он тачно? У Обилићевом венцу, где су они кафићи и оно…

Сведок: Доле, доле, доле испод, испод доле.

Хитна помоћ: Значи код…или до Зеленог венца тамо?

Сведок: Доле испод,пожурите!

Хитна помоћ: Код Зеленог венца онда, ближе Зеленом венцу или код Обилића?

Сведок: Доле, доле, доњи улаз у гаражу… Пожурите!

Хитна помоћ: Да, да, чекајте, морам исписати, не вреди док не испишем- не вреди. Кажите ми Ваш телефон, само за случај да не можемо да нађемо?

Сведок: …….

Хитна помоћ: А Ваше име?

Сведок: ……….

Хитна помоћ: из Београда сте?

Сведок: Да.

Хитна помоћ: Он није намерно скочио, знате ли га, било шта?

Сведок: Ма не, пролазим туда, значи …

Хитна помоћ: Јел то гаража у Обилићевом венцу?

Сведок: Јесте, јесте, јесте, јесте, пријатно, пожурите само, ово је страшно!

Хитна помоћ: У реду.

Сведок: Пријатно.

Одбрана је осим овог доказа приложила и у Првом основном суду оверену изјаву Драгана Ц. (61), пензионисаног инспектора МУП-а из Београда, који тврди да Татон није убијен, већ да је сам скочио преко ограде, бежећи од навијача!

Министар полиције Ивица Дачић зна за тај исказ и одмах је дао налог да се испитају ове тврдње, посебно у делу који се односи на притиске инспектора полиције.

- Сви нови детаљи који су везани за тај случај, пошто је он већ пресуђен, биће размотрени. Ја сам тражио да ми се достави информација око тога и сви органи који тиме треба да се баве ће то размотрити – рекао је Дачић.

Адвокат Иван Бајазит, бранилац одбеглог Ђорђа Прелића, каже за Телеграф.рс да је пресуда у “случају Татон” једна од бројних политичких одлука.

- Пресуда је била наручена, јер је Прелић првостепеном пресудом добио казну од 35 година, која би му следила да је убио 50 људи! Очигледно је да је пресуда донета раније на неком другом месту и да је судији остављено да је образложи како зна и уме. Казном од 35 година Прелићу је изречена смрт на рате. Апелациони суд му је после жалбе смањио казну на 15 година, иако се по стандардима ЕУ казна од 7 година сматра суровом. Судија је тражила трасолога, који би потврдио тезу да је Татон бачен. Међутим, вештак трасолог, иначе бивши полицајац, имао је толико савести да није могао да потврди да је бачен – тврди Бајазит.

Адвокат наводи да је Татон, на основу налаза обдуцената, умро од прогресивног хематома на мозгу, а лечен је од повреде аорте која није пукла!

- Питање је да ли би смрт Татона била спречена да су му лекари одмах оперисали главу. После операције аорте, на којој је само спољашњи слој био оштећен, Татон је добио терапију, која је проузроковала прогресивни раст хематома на мозгу, услед чега је умро – истиче Бајазит, и наводи да суд ове чињенице није расветлио до краја.

Срђан Величковић, отац осуђеног Стефана Величковића, каже да после нових доказа очекује праведно и правично суђење.

- У овом случају је свима било повређено право на фер суђење, док је претпоставка невиности била нарушена од самог старта. Очекујем да пресуда буде поништена и да судија, тужилац, као и цела клика бившег председника, која је била умешана, буде позвана на одговорност – каже Срђан Величковић.

Борис Малагурски, аутор филма “Претпоставка правде” о “случају Татон”, каже да су у његовом остварењу по први пут презентовани нови докази.

- У филму смо први пут у јавности објавили снимак позива, који је упућен Хитној помоћи. Снимак је уверљив, реч је о веома битном податку, који није био узет у обзир током суђења – каже Малагурски.
Назад на врх
Similar topics
    Permissions in this forum:
    Не можете одговорити на теме у овом форуму