TрибинаСРБ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

+25
Garnisla
Usijana Glava
ПИРО
Крагујевац
vultures
YOGcasual
Gambler
Old school
NBGD
Београд
Steal
СрбинДоКоске
Плава крв
Ултрас
Паранормал
consigliere
Uzi
Blitzkrieg
УлтраСрбија
!НФК Ултрас!
PFC4ever!
Crazy
boy
CasualMente
ултра
29 posters
Go down
avatar
vultures
Корисник
Број порука : 94
Локација : свуда присутан
Регистрован : 05.01.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

17/3/2011, 22:59
Andy Capp !
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Av1762845kl5

Ubedjen
sam da ste ovu njusku videli na brojnim zastavama sirom Italije, mnoge
evropske tribine ga takodje furaju (npr. Lutece Falco PSG) kao i neke
domace. Ali sta je to ? Sta on predstavlja ?
Andy Capp je strip ikona
autora koja se prvi put pojavila daleke 1958 u Daily Mirroru, u
Engleskoj. Kroz strip se provlaci dialog i razno razne komicne sitacije
sa njegovom tastom (Flo). Ubrzo dostize veliku popularnost sirom zemlje
pa ga novine i iz drugim drzava prihvataju i krecu sa objavljivanjem
ovog stripa. Za manje od godinu dana strip se pojavljuje u 45 novina a
godinu kasnije u cak 400! Sada, posle 50 godina Andy Capp je postao
najpoznatiji svetski komican strip i objavljuje se u preko 1500 izdanja
sirom planete. Strip je pokupio razne nagrade a 1988. godine objavljuje
se crtac sa istom tematikom. Andy Capp je karakteristican predstavnik
srednje klase na severu Engleske i zato je postao toliko popularan medju
navijacima.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Traniandycappvh1

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 800px-Andy_Capp_statue

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 DSC_0100
Паранормал
Паранормал
Andy Capp
Број порука : 4266
Локација : Curva nord
Регистрован : 11.03.2009
http://www.tribinasrb.net

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

17/3/2011, 23:10
Старији текст, браво, иначе Фло му је жена, а не ташта колико ја знам.
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

17/3/2011, 23:45
Ма идииии... него, кад ћемо за Хартпул? Cool
Крагујевац
Крагујевац
Црвени Ђаволи
Број порука : 1967
Локација : VineyaRD
Регистрован : 13.04.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

23/3/2011, 00:17
Fudbal bez politike ne može...

Navijački pokret u zemlji uzoru za mnoge istočnoevropske navijače, Italiji, neraskidivo povezan sa politikom. Razlog podeljenost društva, jasno povučene granice između političkih opcija i infiltracija aktivista na tribine. Međutim, u drugim zemljama je potpuno pogrešno navijače svoditi na "partijske milicije".

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Napoli-hard-ultras32709420110322080617

Iako se često političke primese u navijačkom pokretu vezuju za Englesku, prava je istina da interakcija između fudbala i politike je usko italijanski specijalitet koji je kasnije izvezen u većinu zemalja Evrope, pre svega na istok.

Da bi se razumela povezanost, potrebno je napomenuti da valjda nigde u Evropi nisu postojale tako oštre razlike između dva pola političke scene od drugog svetskog rata do osamdesetih godina prošlog veka.

Dok je engleska scena često bila pod uticajem „geografije“ ali i rok kulture, u Italiji su političke partije prve prepoznale snagu tribina. Ekstremno desni „Socijalni pokret“ je upleo svoje pipke u stvaranje organizovanih grupa navijača Intera, poput „Boysa“, dok su sindikati, naročito onaj železničkih radnika bili jezgro navijača Milana koji dolaze iz nižih klasa i bili su okrenuti svom prirodnom savezniku – levici.

Primetno je da italijanski navijači, kao uzor većini, pa i na našim navijačima, svoj način organizacije, kolorit i slogane pozajmljuju od političkih partija. Takođe, često i geografski položaj čini da politička opredeljenost navijača bude dominantna u njihovoj „ličnoj karti“.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Livorno1132708320110322080617

Za navijače Livorna retko ko bi čuo da nisu ekstremni levičari i da ne dolaze iz grada koji je poznat kao socijalistički bastion. Isti sentiment dele i navijači Bolonje iz levo orjentisane pokrajine Emilija Romanja, dok tradicionalistički i konzervativni Veneto jasno predstavlja dom najekstremnijih desničara u Italiji, navijača nekada slavne Verone.

Često se po navijačkim forumima javlja dilema, odnosno pitanje zbog čega, ekstremni i politički najzagriženiji navijači dolaze po pravilu iz manjih klubova i nižih liga?

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 _1003883_lazio_fans15032707220110322080617

Razlog leži u mnogo boljoj organizaciji takmičenja u prvoj ligi, ali i manjoj infiltiranosti policije u navijačke redove. Čvršća povezanost, gotovo vojničko ustrojstvo, ali i manje šarenilo tribine u provinci, odnosno zatvorenijim sredinama često rađaju veći ekstremizam.

Postoje naravno i grupe koje su apolitične, ali one su u Italiji u manjini. Ideološki predznak je veoma bitan u italijanskom društvu, a iako se savezništva sklapaju i raskidaju, sam ugao gledanja na svet i politička opredeljenost je neraskidiva u većini grupa.

Po tome sledbenici nikada nisu uspeli da dosegnu uzor jer u Istočnoj Evropi, ma koliko desničarske tendencije preovlađivale i predstavljale znak raspoznavanja navijača, to ipak nije dominantno obeležje, niti svrha postojanja.

Upliva ima, ali svoditi navijače na političke paramilicije je neznanje ili zlonamerna kampanja. Politika i fudbal se ne mogu odvojiti na tribinama i ako izuzmemo romantične priče o predivnoj igri bez dodatnih primesa, ona nikada nije postojala, ne samo na tribinama, već ni na terenu.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Inter14800020100522154848

A da li je u pitanju politika ili krupni kapital, koji određuje pravac kretanja savremenog fudbala, nije ni bitno, poenta je da je igra odnosno ono što se dešava na terenu i izvan njega, interakcija više faktora koji su međusobno povezani.
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

23/3/2011, 15:13
Веома добар извештај Енглеског новинара са последењег дербија.
http://www.redstarbelgrade.com/newscontent.aspx?cultureID=2&ID=2854&News=2854

Непуних 48 сати после сазнања да ће се два клуба из Манчестера срести у полуфиналу ФА Купа на Вемблију, навијач Манчестер Јунајтеда Ник Копак је одлетео за Србију да на лицу места види прави "ексллозивни дерби".


Београд још увек носи ожиљке Нато бомбардовања које је трајало 77 дана 1999 године, напуштени објекти у стању немогућег поправљања стоје као опомена на задње поглавље крваве српске историје. Док пролазим поред једне такве зграде кроз чије рушевине пробијају сунчеви зраци, таксиста ми каже: "Изгледало је као да нас ванземаљци нападају. Нити смо могли да видимо, нити да чујемо непријатеља. Бомбе су једноставно падале са неба, осетили би експлозију и једноставно се сагнемо и помолимо се. Ако можеш да видиш после тога и можеш да ходаш, срећан си и захваљујеш Богу".
Помислили би да је фудбалска утакмица безначајна у поређењу са таквим стварима, међутим није тако. На дан српског дербија у првој утакмици националног купа, мечу два српска великана, Партизана и Црвене Звезде, руководилац једног клуба ми је рекао: "Вечерас није утакмица, вечерас је рат!" Ја сам се на ту констатацију кратко насмејао, међутим он се није шалио.

1999-те године 17-то годишњи навијач Црвене Звезде је погинуо када је погођен запаљеном бакљом испаљене са стране партизанових навијача. Десет година касније, 2009, полиција је ухапсила 95 навијача у нередима пре, за време и после утакмице ова два клуба коју је Паризан добио са 2:0. Ватрогасци су морали да интервенишу јер су навијачи Црвене Звезде запалили северну трибину стадиона.

Насиље је постало толико везано за ову утакмицу да је прошлог октобра градоначелник Драган Ђилас захтевао да се дерби игра без публике. Идеја је наишла да подршку дела јавности али се никада није остварила.
Будите сигурни да Партизан - Црвена Звезда узбуркава страсти као ретко која утакмица у светском фудбалу. Они који су умешани у дерби то врло добро знају и пред предстојећи дерби тренер Црвене Звезде Роберт Просинечки (један од најбољих фудбалера бивше Југославије и члан славне генерације Црвене звезде која је 1991 године била првак Европе) је изгледао миран на конференцији за штампу:
«Волео бих да видим пун стадион и да обе стране бодре своје тимове без инцидената и да не праве никакве проблеме» рекао је. »Без обзира ко победи надамо се да ће то бити вече за памћење из правих разлога».
Стигао сам у Београд у уторак поподне, одмах после наведене конференције за штампу а 24 часа пре почетка утакмице. Путовање Свис Ером из Манчестера са преседањем у Цириху је протекло без проблема. Чак сам и уживао. Повратна карта ме је коштала 171 фунту са порезом. Такси вожња до хотела у центру Београда је трајала око 20 минута и коштала је оптрилике 11 фунти. Превоз аугобусом је много јефтинији, око 2 фунте, али је много дуже и неудобније од таксија који је у поређењу са британским стандардима ипак јефтин.



Прву ноћ у Београду сам решио да нађем добро место за вечеру да бих могао да сварим утакмицу познату широм света као Вечити дерби. Срећом српска кухиња је на нивоу. Месо и сир су заступљени на сваком јеловнику и то у разним облицима. Изабрао сам ресторан у Скадарлији, улици која подсећа на унутрашњост Србије много више него на развијени Београд. У сваком од ресторана музика свира традиционалне народне песме за време оброка. Мој се састојао од 2 обилна дела уз криглу Никшићког, одличног густог, тамног домаћег пива. То задовољство ме је коштало око 12 фунти.
Док сам испијао следеће пиће у отвореном кафеу на Тргу Републике, споменуо сам конобару да сам допутовао из Манчестера на дерби. Није могао да верује. «Зашто» упитао је? «Није ништа специјално. Ваш фудбал је много бољи». Можда и јесте, рекао сам му, док сам објашњавао да Београд има дерби са огромном традицијом који ме је фасцинирао. «Срећно онда» рекао је, «Чувај се и немој се много експонирати»





На дан утакмице сам рано устао и отишао на стадион да узмем своју улазницу. Стадиони партизана и Црвене Звезде су око 2,5 миље ван града. Иако су навијачи супротстављених тимова гробари и Делије (у слободном преводу «храбри момци») под репутацијом због честих сукоба, њихови стадиони су јако близу.
Оба стадиона имају богату историју али ни један (бар по Европским стандардима) се не може назвати модерним објектом. Напротив, као и остатак Београда, историја зјапи из сваке пукотине напуклих фасада исписаних графитима.
Обавезно нађите времена да посетите оба стадиона. Такси превоз је јефтин и практичан, а и трамваји 2, 7 и 9, као и тролејбуси 40 и 41 ће вас довести у околину стадиона. Маракана је некада могла да прими преко 100.000 гледалаца а сада има капацитет од 55.000 иако је углавном викендом на стадиону мање од 10,000 људи. «Ако не играмо против Партизана, људи се не узбуђују» рекао ми је човек запослен у Црвеној Звезди. «Улазнице су јефтине (од 2 фунте до 10 фунти за ВИП услуге) али Срби знају да буду лењи, радије гледају ријалити програме на телевизији.
Маракана је ипак импресивна, једноставно својом величином. Музеј се свакако исплати посетити јер садржи безброј треофеја и говори о великим достигнућима Црвене Звезде.
Највећу почаст заузима генерација 1991, прваци Европе, међу којима су Просинечки, Дарко Панчев, Дејан Савићевић, Владимир Југовић и Синиша Михајловић. Музеј такође има значајан део посвећен Манчестер Јунајтеду и трагичном догађају у Минхену 1958 године када је тимски авион доживео несрећу на путу из Београда.
Тај меч је уствари одигран на партизановом стадиону јер су тадашњи Звездини рефлектори иако високи били недовољно јаки. Партизанов стадион је мањи али је у скоријој прошлости био домаћин Еуро Лиге и Лиге Шампиона. Као и његов велики брат пар улица даље, не изгледа лепо. Не само ћелава трава испред северне стране стадиона, него и контраст са архитектуром као и са наступима репрезентације Југославије 1986 (где се нису ни квалификовали) и 1990 године на Светском Првенству где су догурали до четвртфинала.







Овај, 170-ти дерби, се игра на партизановом стадиону. Три и по сата пре почетка, у време када у Енглеској ни најлуђи навијачи ни радници на паркингу стадиона немогу да се виде, улице око стадиона партизана су доста попуњене, али мора се признати онима који су ту да одржавају ред. Као и регуларна полиција, жандармерија обучена као Српска верзија «робо-капа» стоје мирно на скоро сваком ћошку у кругу од 1 миље око стадиона. Ту су још и специјалци у камуфлажним униформама са челичним погледом и снажним оружјем спремним за употребу.«Они очекују проблеме?» рекао ми је таксиста који ме је оставио близу стадиона. «Видите ли ове аутобусе? Они су за полицију. Нема их довољно у Београду па су довезли појачања из околних градова.» На последњем дербију је било 5,000 полицајаца.
На срећу, нису били потребни овом приликом. Или можда тачније њихова улога је била превентивна. Били су присустни у великом броју, али нису имали потребе да употребе своју снагу. Дерби је протекао без и једног већег инцидента.



Ипак се нисам осећао безбедно док сам шетао улицама пре утакмице. Шетао сам Стенли Парком у Ливерпулу са Манчестеровим навијачима, храбро сам учествовао у «пилећој трци» на Аптон Парку, јурили су ме хрватски навијачи бацајући флаше по улицама Дубровника, али нигде нисам осетио овакву тензију као овде. Млади људи, најмање 95% мушкарци, се крећу у мањим групама, обучени углавном у црно, са капуљачама на главама. Без навијачких обележја и без навијања, и без назнака за који тим навијају. Тензија је екстремна.
Тек када се уђе на стадион, после 2 дуге колоне претресања, навијачи певају своје песме. И то рано, сат времена пре почетка утакмице. Свако на својој страни, партизанови навијачи на југу, Звездини на северу. Стадион је тек до пола испуњен и навијачи се надмећу у гласовним могућностима. Званично Звезда има око 7,000 навијача али су карте у Србији у слободној продаји тако да ништа не спречава навијаче да седе где год хоће на стадиону. Звездини навијачи се преливају и на северној страни источне и западне трибине. Карте за дерби коштају око 10 фунти и могу се купити на дан утакмице.
Ватромет је константно заступљен док се атмосфера подиже пред почетак утакмице. Вођени човеком са мегафоном домаћи навијачи скандирају и гестикулирају према супротној страни. Не разумем српски али смем да се кладим да им не желе срећу на утакмици.
А онда долазе бакље. У кореографији боја Делије развијају траке и машу белим балонима и пале црвене бакље. Партизанови навијачи сложно скачу у ритму. Стадион се тресе.
Седим у новинарској ложи на врху источне трибине у близини Гробара. Са толико ствари да се види на трибинама скоро сам пропустио први гол у 4 минуту. Принц Тагое, један од два играча из Гане који играју ову утакмицу одлично је реаговао на шут Милана Смиљанића из даљине и скренуо лопту са простора пенала у мрежу. Предност за Партизан.
Страсти ван терена се преносе и на терен. Сваки прекршај је јак и сигуран. Свака прејака лопта се истрчи као да је перфектно послата. Судија Милан Караџић је показао 10 жутих картона и једном приликом је његов помоћник морао да се погура са једним играчем Црвене Звезде.
Домаћи тим је отишао на паузу са голом предности. Као освежење, нема шутирања пенала на полувремену, извлачења лутрије, оглашавања рођенданских честитки преко разгласа. Уместо тога наијачи скандирају и причају преко безвезне Еуро-поп музике, многи грицкају пистаће купљене код уличних продаваца испред стадиона.
Само што је почело друго полувреме, Партизан је дуплирао вођство. Поново је стрелац био Принц Тагое, овога пута главом и поново се гробари радују. Радост је толика да је овога пута утакмица прекинута на 5 минута јер је дим од бакљи преплавио терен. Ватрогасци су постављени на обе стране терена и заузети су цело вече гашењем бакљи бачених са трибина на атлетску стазу.
Меч се завршио резултатом 2:0 иако су оба тима имала доста шанси за голове. Партизанов представник за штампу ми је рекао касније да сам био срећан јер сам пристуствовао једном од најотворенијих и најзанимљивијих дербија у последњих неколико година.
После судијског звиждука, домаћи играли трче ка јужној трибини да прославе са својим највернијим навијачима, од којих неки прескачу ограду да прославе са играчима или да узму дресове као сувенире. Један од њих узима дрес свог идола, да би му га други одузео и бацио га у масу.
Делије нису задржане на стадиону или одведене специјалним путем да се спрече сукоби. Уместо тога самоконтрола диктира да се као и пре утакмице ван стадиона сви покажу као неутрални. Партизанови навијачи задржавају осмехе, а Звездини гримасе.

У међувремену мени остаје да саберем утиске узбудљиве вечери. Гледао сам фудбал на 4 континента али никада нисам видео овакву тензију и страст као што сам видео у Београду. То свакако није меч за умерене навијаче. Партизан - Црвена Звезда је један од највећих ривалстава у фудбалу и утакмице могу бити јако опасне, али ако се држите повучено приликом вашег пута у Србију, вечити дерби је нешто што никада нећете заборавити.

Скоро сам спреман да то опишем као нешто што се једном доживи у животу, али то би била лаж. Јер већ 6-тог априла је реванш меч у Купу.
Јесте ли спремни?
Паранормал
Паранормал
Andy Capp
Број порука : 4266
Локација : Curva nord
Регистрован : 11.03.2009
http://www.tribinasrb.net

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

23/3/2011, 18:51
CasualMente :: али Срби знају да буду лењи, радије гледају ријалити програме на телевизији.
!!!
Old school
Old school
Бродарац
Број порука : 514
Локација : Бомбоњера
Регистрован : 15.12.2008

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

23/3/2011, 23:06
CasualMente ::. Гледао сам фудбал на 4 континента али никада нисам видео овакву тензију и страст као што сам видео у Београду.
Више људи је изјавило путем тв-а. Cool
ПИРО
ПИРО
Одстрањен
Број порука : 18
Локација : Северна страна
Регистрован : 28.02.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

28/3/2011, 21:11
Да ли има неко ''Навијач'' бр. 22,да ми прода ? Ако има неко,нека ми се јави ЛП . Smile
Крагујевац
Крагујевац
Црвени Ђаволи
Број порука : 1967
Локација : VineyaRD
Регистрован : 13.04.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

30/4/2011, 10:23
Barras bravas - huligani koji se pitaju

Sigurno ne postoji zemlja na planeti u kojoj se igra i nasilje tako prepliću kao u Argentini. Huligani su neizostavni deo igre i jedan od najuticajnijih činilaca u celokupnom zamršenom spletu odnosa u tamošnjem fudbalu. Kako to funkcioniše?
Kada govore o nasilju u Argentini, zvaničnici će ili upirati prstom u policiju, ili lakonski konstatovati da je u pitanju tradicija u argentinskom društvu. Valjda ne postoji zemlja koja sa više simpatija gleda ka huliganima, što je posledica duboke sprege politike, kriminala i huligana
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Violencia-ultra135123220110429155324
Barras bravas su bitan deo fudbala i svakako najuticajniji među svojim "kolegama" na planeti.
Kolorit argentinskih tribina često doprinosi da se zaboravi nasilje pre ili posle mečeva koje rezultira desetinama mrtvih u okršajima povezanim sa fudbalom. Kada ih pitate da li su u ratu, oni će vrlo spremno zameniti teze, uz reči da je u pitanju "ljubav".
"Vojnik uvek mrzi rat, mi smo ovde jer je u pitanju ljubav prema", kaže jedan foklandski veteran, član "La Doce", odnosno "12. igrača", kako sebe nazivaju navijači Boke Juniors.
Odakle navijačke bande crpe svoj uticaj?
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 2j5c77535125420110429155324
Pre svega, njihova brojnost, ali i snaga ih čine silom unutar argentinskog društva. Oni su "mišići" političara, sindikata, masa na skupovima, sredstvo ubeđivanja protivnika.
Tesna povezanost sa klubovima ogleda se u prljavim poslovima, pritiscima na igrače i trenera. Čak je i legenda kakav je Danijel Pasarela, prebijen 1993. od strane "Los Borrachos del Tablon", odnosno "Pijanaca sa tribina", zloglasnih navijača River Plate. Oni su udarna pesnica kluba, a recimo sukob oko VIP parkirališta na stadionu Rivera, rezultirao je pucnjavom među navijačima.
Ono koji prate argentinski fudbal verovatno su čuli za legendarnog vođu navijača Boke Hozea Baritu, El Abuela, odnosno "Kuma" koji se družio sa predsednicima Boke. Navijači imaju udela u transferima, vođe zarađuju oko 80 000 godišnje samo od kluba, u zemlji u kojoj je prosečna plata oko 200 dolara.
Osim distribucije karata, prihoda od parking mesta, distribucije hrane u vreme odigravanja utakmica, "La Doce" recimo prodaje eksluzivna mesta strancima na "Bombonjeri", naravno garantuju punu bezbednost.

Politički uspon nije moguć bez saradnje sa Barras bravas.
Maurisio Makri bivši predsednik Boke, sada je gradonačelnik Buenos Airesa i verovatno budući predsednik Argentine je bio prinuđen da sarađuje sa La Doce, predsednik Čakarite je koristio navijače u sindikalnim protestima, šef kabineta predsednika je član uprave Kilmeša, i optuživan je za blisku saradnju sa zloglasnim huliganskim grupama.
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 80583735126520110429155324
"Policija nije mnogo bolja", reći će vam strani novinari u Argentini.

Često prekomerno nasilje biva usmereno protiv pogrešnih ljudi, pa se time samo daje legitimitet huliganima, odnosno prilika da se opravdaju njihovi postupci i prikažu kao žrtve u medijima.
Hulio Grondona još jedan "Kum" dugogodišnji predsednik saveza je čak primio delegaciju huligana, dok nikada nije recimo isto učinio sa žrtvama nasilja. Javna je tajna da policija forsira sukobe sa barras bravas kako bi zaradila veće plate, ali i iskamčila veća davanja za snage bezbednosti.
Barras bravas se finansiraju od trgovine drogom, prodaje parking mesta, donatorskih večera na kojima učestvuju igrači a neki čak iznajmljuju stadione za koncerte.
I za kraj neverovatan podatak, Barras bravas izvoze huliganizam. Za nekoliko hiljada dolara, oni putuju u Kolumbiju, Meksiko i podučavaju tamošnje huligane kako da organizuju "firmu", odnosno da se bore protiv policije.
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Boka35124320110429155324
Jedan od braće Di Zeo, koji su nasledili "El Abuela" na mestu vođa "La Doce" je to ovako objasnio.

"U svetu huliganizma, tribine na Bombonjeri su Harvard, ovde dolaze da uče".
Usijana Glava
Usijana Glava
Корисник
Број порука : 250
Локација : коп
Регистрован : 18.04.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

5/5/2011, 21:32
ШТА ЗНАЧИ БИТИ НАВИЈАЧ ?

Бити свој, имати став. Бити поносан на свој град, свој клуб, своју навијачку групу. То чини правог навијача. Навијача не чини "фурање" навијачких реквизита само на улици, игралишту, школи .. Сваки од реквизита које купујеш и носиш (мајица, дукс, јакна, беџ, а поготово шал) има високо значење непроцењивости, поноса, узора другима, али и одговорности. На тај се начин представљаш делом једне заједнице, ТВОЈЕ навијачке групе и тако са собом носиш низ одговорности за своје поступке који понекад могу бити повезани са целом навијачком групом. Иза твојих речи или твога примера другима, МОРАЈУ стајати дела. Сваки од тих реквизита требаш носити приоритетно на трибини, а онда на осталим местима. Бити на утакмици важније је него бити виђен у Фирминој мајици било где другде. Исто тако, многи мисле да су куповином скупе одеће препознатљиве марке која се веже уз навијачку културу (Фред Перри, Лонсдале, Хоолиган итд) постали главни навијачи преко ноћи. ЗАПАМТИ, куповина такве одеће и њено ношење је сасвим у реду, али ћеш за своју навијачку групу и себе као истинског навијача више учинити ако купиш реквизите које су осмислили ТВОЈИ другари, пријатељи или тек познаници и да ћеш тим доприносом при куповини реквизита пуно више допринети раду твоје групе!
Дакле, изјашњавати се као навијач,Фирмаш, не значи правити се важан, већ давати пример другима. Показати да је једино исправно волети СВОЈ клуб, без обзира на све. Вероватно ћеш врло често наилазити на препреке у живљењу свог навијачког сна - неодобравање од стране породице, професора, пријатеља .. Гризи, вуци, буди упоран! Не дај да ти причају приче о свету којег они не разумеју! Љубав зна своје начине; ако истински волиш свој клуб, због којега и јеси то што јеси (прави навијач), онда ће већ постојати одређени начин да свима докажеш да је то неуништива пламтећа љубав која жари и пали твојим венама! Навијач није оно што други мисле. Није насилник - већ бранилац части, није себичан и умишљен - он са својим пријатељем дели и последњи центиметар на бетону трибине, он није срамежљив - него гласан и усуђује се показати свима пример правог навијања, па чак и ако је нови на трибини, он не жели "славу" - он се већ осећа почаствованим јер је део своје навијачке групе!
Бити навијач и прави представник своје групе значи и помагати. Распитивати се о активностима, радо трошити време помажући у изради кореографија или застава, макар само учествујући у разговору о идејама, мишљењима, предлозима ... Наравно, највећи је смисао постојања једног навијача одлазак на утакмице његовог клуба. Увек и свуда. Тако то треба бити.
Нико те не тера да то буде баш сада, уколико то ниси у могућности! ДОЛАЗИ бодрити свој клуб на домаћим утакмицама, а кад можеш ОДЛАЗИ на гостовања у друге градове.
Ипак, уколико то сада ниси у могућности - НЕМОЈ ОДУСТАТИ! Не смеш мислити да си мање вредан ако сада не идеш на гостовања јер ти сви говоре да си премлад за то. Битно је ЖЕЉЕТИ, ВОЉЕТИ и САЊАТИ. Трудити се око своје улоге у навијачкој групи и изградити се у навијача који ће бити достојан бранити боје свога клуба и навијачке групе гласом, длановима и свиме осталим на сваком стадиону широм мајке Србије и шире! То што си млад не умањује твоју љубав и оно се никада не потцењује! И старији су имали своје почетке. Оне које сматрате својим узорима, настојте да их следите. Најбоље ћете успети у томе ако их не сматрате неким идолима, него људима од којих се да пуно научити. У навијачком свету нема места за СТИД! Приђи му, пружи руку, представи се, питај за какво мишљење или савет и увек имај респект према њему јер је искусио много тога што тебе на навијачком путу тек чека. Слушај оно што ти говори или тражи од тебе на трибини и ван ње, јер је сарадња врло важна за успех. И ТИ ћеш једног дана бити на његовом месту ако будеш упоран! Навијачем се не постаје преко ноћи, као што је већ споменуто, кад на себе навучеш одећу која те обележава, или другима продаш приче о утакмицама на којима ниси ни био!
Битно је долазити: сам, с пријатељем, рођаком или потпуним незнанцем, свеједно! Трибина је као лото-бубањ у којем људи круже. Није битно хоће ли те неко приметити. Битно је да се ти чујеш и да СИ ТАМО! Веруј, увек има неко ко ће те таквог спазити. Дакле, све што мораш бити да би био прави навијач јесте: бити поносан на свој клуб и групу, бити оно што јеси,јер глумци се одмах препознају и такви нам на трибини не требају! Нема смисла да стоји на стадиону, грицкати семенке док се навија и коментарисати игру. То можеш и после утакмице. Твоје место на навијачкој трибини је ПРИВИЛЕГИЈА, и на њој места има само за оне чија су срца пуна љубави за Фирму и ФК Војводину! И сети се да си и ти некоме пример, или ћеш то једнога дана бити. То долази уз верност, с годинама. Уз тебе ће расти неки нови клинци које ти можда нећеш примећивати, а они ће те посматрати и трудити се да следи сваки твој покрет. Ако ти не буде тешко прочитати ово и десети пут и кад схватиш баш све што на папиру пише, а поготово ако си као први циљ већ сада поставио остваривање било чега од горе наведеног - већ ћеш са сигурношћу знати да је бити навијач твој начин живота и твоја посебна животна прича о чијој радњи одлучујеш сам.
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

7/5/2011, 11:17
Prica vezana uz Milaniste...

Hronologija ubistva Vicenza Spagnola (un genoano, 29.januara '95-e)

Verovatno se mnogi secaju tragicnog dogadjaja ’95 u Italiji (ako ne tad, verovatno su upoznati s tim jer se citavih ovih godina provlaci kroz medije) kada je u sukobu navijaca Milana i Genoe smrtno stradao navijac Genoe, Vincenza Spagnola.

Ta tragegedija je sokirala Italiju, naredno se kolo nije odigralo, a fudbalski savez je sazvao hitan sastanak na temu osiguranje na fudbalskim stadionima, unutar i izvan njih. Naredba je pala: postroziti zakone i osigurati stadione do maksimuma. Godinu dana kasnije, komisija je ustanovila da se nije napravilo gotovo nista, te da samo 3-4 kluba zadovoljavaju postavljene uslove. Uporedno s time pocelo je i sudenje ubici-Simoneu Barbagli. Ovu je pricu, temeljenu na autenticnim zapisima sa sudjenja, objavio inspektor Massimo Terrile, zaduzen za istragu tog slucaja, uz pomoc novinara redakcije Tg5. Treba napomenuti da prica nije senzacionalisticka, vec je opomena koja pokazuje kako su istovremeno unistena dva mlada ljudska zivota.

Prica pocinje sedam dana pre ubistva u piceriji gde su se okupljali pripadnici grupe "Brigate Rossonere 2" (odcepljena frakcija sluzbene navijacke grupe). Povod sastanku je bila naredna utakmica njihovog kluba na "vrucem terenu" u Genovi. Simone Barbaglia je dosao sa grupom svojih prijatelja kako bi bio u drustvu s vodjama grupacije koji su mu izrazito imponirali. Naime, Simone je u grupu stigao nedugo pre i od samog pocetka zeleo se predstaviti kao cvrst momak. Pricalo se o predjasnjim gostovanjima i sukobima s protivnickim taborima. Simone kao da je upijao svaku rec, a posebno ga je impresioniralo kada je jedan od ekstremnijih izvadio noz (leptir) i poceo ga vrteti. Prema pricanju svedoka Barbaglia je vec drugi dan kupio isti takav i rekao: …"ovo je pravi noz, mozes ga jednom rukom otvoriti i zatvoriti"... Vec na samom sastanku Simone je govorio kako u Genovi mora nekog ubosti, jer treba dokazati kako je on pravi 'fajter'. "Od kako sam usao u Brigate 2 shvatio sam da su na ceni Ijudi koji se dokazuju u tucama. Ja moram biti jedan od njih" - govorio je Simone svom prijatelju
.
U VOZU ZA GENOVU

Velika grupa navijaca krenula je put Genove specijalnim vozom. Simone, totalno fasciniran svojim okruzenjem - huliganskom ekipom, cekao je drugi, skuplji voz kako ne bi dosli u dodir sa policijom. Samo gostovanje je ovako i onako bilo nabijeno emocijama zbog proslogodisnjeg gostovanja Genoana u Milanu, kada su napravili dar-mar,i isprebijali podosta domacih navijaca. Osveta je bila na pomolu. U vozu je grupa pricala o ranijim gostovanjima, uz zakljucak da se "Milanisti ne trebaju bojati nikoga", da ne cene nikoga osim Romanista, te da "tamo neki Genoani nece biti nikakav problem". Simone se svima hvalio pokazujuci noz i govoreci kako je on kupljen za ubod, za nekog Genoana. Bio je toliko zaokupljen time da je hodao po hodniku gore-dole, namerno gurajuci ljude kako bi zapoceo kavgu.
Njegov najbolji prijatelj, kasnije je izjavio:»… nikad ga nisam video onakvog, sav je bio kao na iglama …» . Neki su predlagali da se po izlasku iz voza prve na koje naidju, neki opet da treba sa Genoanima dogovoriti mesto za tucu, a neki opet da treba zaobici glavninu njihovih snaga i hvatati grupice. Na kraju je zakljucak bio - treba ih napasti I pokazati ko je gazda.

SUKOB

Pri ulasku u Genovu videlo se da ima dosta policije, pa su huligani salove spremili u dzepove, te izasli na sporedni izlaz. Na izlasku iz kolodvora videli su preko puta manju grupu domacih i sjurili se na njih. Jedan je Milanista remenom s metalnom kopcom teze povredio jednog domaceg navijaca. Individualnih sukoba je bilo na sve strane i s vremenom je dolazilo sve vise domacih navijaca, a medju ostalima i pokojni Spagnolo. Milanisti, uvidevsi da su protivnici brojniji, beze prema gradu. Udarna grupa ipak staje i vice ostalima da ne beze, jer su neki pali na pod. "Vidio sam da c'e biti gusto, jer je Genoana bilo tri puta vise od nas. Kada sam se osvrnuo video sam da nas se nije puno zaustavilo. Jedina stvar koja me je tesila je bila moje okruzenje. Sve starija ekipa, spremna na fajt. Tada sam izvadio noz, vise da zaplasim nekog od protivnika nego da ga upotrebim" - govorio je na sudjenju Simone. Bez obzira na nozeve Genoani su trcali prema njima. Vicenzo Spagnolo je dosao sa jednom grupom s boka i bio "pravi na udaru". Sukob je poceo i svuda naokolo je prstalo. Spagnolo je stajao oci u oci s Barbagliom, te videvsi kako njegova grupa ima nozeve, malo zastao. Barbaglia je nervozno mahao nozem. Spagnolo je odglumio kao da c'e krenuti rukom, krenuo na udarac nogom i promasio Barbagliu. U torn klincu njihova se sudbina tragicno spojila. Barbaglia je zabio noz u Spagola, koji je od zadobivene rane na putu za bolnicu preminuo. Pricu je potvrdio svedok sa svake strane, na sudjenju. Prvobitna je prica bila da je Spagnolo isao sa djevojkom i prijateljima na utakmicu, te slucajno stradao.

KASNIJE

Barbaglia je shvatio sto je napravio i dao se u beg sa svojom grupom. U glavi su mu se preplitale dve stvari. Ubo je Genovana i postao "faca" - ali se zbog toga nije osecao bas jako ponosno, vise prestraseno. Okrvavljeni je noz dao svom najboljem prijatelju kod kojeg je kasnije u istrazi i nadjen, te krenuo put stadiona. Na stadionu su se dve grupe navijaca vredjale. Milanisti su pevali "razbili smo vas, izboli smo vas", verovatno ni sami ne znajuci tragican zavrsetak 'fighta'. Nedugo zatim vest se prosirila stadionom. Genoani su silom hteli napraviti incident, doc'i do Milanista i osvetiti svog navijaca. Policija je jedva sprecila trganje ograde. Na drugoj strani, posto je odluceno da se utakmica ne odigra, gostujuci navijaci su trebali biti deportirani kuci. Barbaglia je bio u panici, jer je policija trazila ubojicu. Zamenio je jaknu i kapu sa prijateljima, te u grupi krenuo za Milano. Nakon utakmice izbili su neredi koje su inicirali domac'i navijaci besni zbog ubistva.
Simone Barbaglia je uhvacen vec drugi dan, kao i cela grupa koja je bila sa njim. Tokom godinu dana vrsena su brojna saslusanja i razgovori kako bi se neke stvari razjasnile. Nije bilo sumnje da je ubistvo bilo planirano. Simone je osudjen,a osuda je zaista bila teska. 11 godina i 4 meseca strogog zatvora, plus novcana kazna. Svemu tome komentar nije potreban. A pouka je jasna.[/quote]

consigliere ::Ултра Самб
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Sambteramo1

Један минут ћутања да остану у сећању... 30 година којих нисмо заборавили! 1981 - 2011...Карла и Марија Тереза

Последњу утакмицу на свом стадиону ове сезоне, Ултрас Самб је искористио да подсети на две жртве највеће трагедије која је погодила Самбенедетезе у својој, 88. година дугој, историји. Карла Бисири (21) и Марија Тереза Наполеони (23), две девојке које су као и сви остали са курве суд волеле свој клуб, и дале живот 7. јуна 1981. у пожару који се десио на јужној трибини стадиона у Сан Бенедетеу. У току утакмице, огроман број папира се запалио под ногама 3.500 људи који су неколико минута били заробљени на степеницама јужне трибине. Пошто су капије биле закључане, људи су немо посматрали како се пламен све више и више ширио и постајао опаснији по живот, људи су чинили све да спасу живу главу, па је већина почела да прескаче ограду стадиона. Док се све ово дешава, играчи и судије на терену су дешавања беспомоћно посматрали, без било какве могућности да учине нешто. Велики број људи са озбиљнијим опекотинама и повредама пребачени су у најближе болничке центре, међу њима су биле Карла и Марија као најтежи случајеви. Након неколико дана агоније, обе девојке су подлегле опекотинама првог, другог и трећег степена на преко 70% њиховог тела.

consigliere ::Ултрас Про Патриjа

Клуб Аурора Про Патрија 1919, из града Бусто Арсицио, неких 25 км северно од Милана. Иначе Про Патрија на италијанском носи значење "за отаџбину", а тренутно се налазе у Серији Ц2. Што се трибине тиче, две групе које воде главну реч су Командос Тигри и Бусто Кру. Командос Тигри је основана 1973. године. На самом почетку крећу са израдом првих реквизита, шалова, застава, бубњева... Међутим прву генерацију Командоса замењују Тајгерс Супортерс, иначе важе за једну од респектабилнијих екипа баш зато што у то време са остатком италијанских ултраса почињу да граде сцену. Раде прве шалове, иду организовано на гостовања. Где је год Про Патрија играла, било је и њихових навијача. У сезони 1987/88 Про Патриа испада из Ц2 лиге, и самим тим губи статус професионалног клуба. Тајгерси престају са радом, а најмлађи од њих поново оснивају Командос, који настављају тамо где су ови стали и почињу неговати енглески стил навијања. Тек у сезони 1994/95 Про Патрија поново улази у Ц2 лигу уједињавањем са клубом Галаратезе. Полако постаје приметан напредак групе, на дерби гостовању против Лењане одлази 1.500 људи. Међутим, 2000. године поново долази до интерних несугласица међу Командосима, али овог пута из тога излазе још јачи, и убрзо настаје нова група Бусто Кру. Касније те године због учесталих нереда и сукоба са муријом долази до репресије и опадања броја чланова групе. Чланови Бусто Круа су углавном били скинхедси, трају само две године, а 2002. године чело трибине преузима Векија Гуардија, док се ове две групе повлаче и тек 2004. поново враћају на трибину и полако заузимају место које им је припадало.

consigliere ::Ултрас Салерно


Клуб из града Салерно, из провинције Кампанија са јужног дела италије, са око 140 хиљада становника. Клуб се последњих година углавном вуцара по регионалним лигама, а тренутно се такмичи у трећој жабарској лиги, до скора познатијој као Серија Ц1. Наступали су у Серији А у сезонама 1947/48 и последњи пут у сезони 1998/99. Салернитана, клуб познат по комплетној бордо опреми, неколико пута га је задесила промена имена у својој историји од 1919. године, године њиховог оснивања. Први пут се то догодило када су се фузионисали са локалним клубом Аудак Салерно. Последњи пут се то десило 2005, када је клуб банкротирао, али је убрзо затим стао на ноге. Међутим, били су приморани да се одрекну некадашњег имена "Салернитана Спорт" зарад новог, и тренутног, имена "Салернитана Калчо 1919". Када сам споменуо бордо опрему, хтео сам да кажем да су некадашње боје клуба биле светло плаво-беле са пругастом комбинацијом на дресовима, због тога и њихов некадашњи надимак "бјанкочелести". Плаво на дресу је репрезентовало море (Салерно је град који лежи тик уз залив Салерно, и самим тим носи традицију лучког града). Током 40их, Салернитана мења основну боју у тренутну препознатљиву бордо боју.
Што се навијачке приче у граду тиче (ала бацам риме), водећа група на трибинама стадиона "Ареки" је Граната Саут Форс. ГСФ је основан 1981. године, а настао је од старе групе Салернитана Пантерс, која је основана 1977. године. Остале групе које чине "Ултрас Салерно" су: Ултрас Плаитано, Клуб Федилисими Антика Салерно (група старијих навијача Салернитане основана још 1976. године), Урагано Граната - Мариконда, Нуова Гвардја, Векијо Стампо, Викинг Гуерери, Лајнс, Нуклео Сторико, Опулента Салерно, Мумионс, Ле Феделисиме (најватреније навијачице Салернитане). Углавном Ултрас Салерно су познати по спектакуларним кореографијама, и оно што је изненађујуће за једну жабарску екипу...аполитични су.

consigliere ::Ултрас Специја

Екипа је настала у граду Ла Специја, током сезоне 1974/75, када је неколицина момака, који су непрестано пратили фудбалски клуб Специја, одлучила да удружи све навијаче, било да се игра код куће или на страни...

Смештен на средини ограде, транспарент "Ултрас Специја" препознатљив је по својој црној подлози са белим словима и великој лобањи у центру. У то време Ултрас Специја су се састајали у бару "Монтенегро", или у бару "Cavallino" у срцу града. Прво организовано гостовање било је у градићу Сан Ђовани Валдарно, из провинције Арецо, 27. октобра 1974. године. Специја је ту утакмицу победила са 1:0.

За памћење су чувени дерби сусрети са Лукезеом, Масесеом, Ареком, Пистојезеом, Ређијаном, и посебно са навијачима Пизе. Али посебно меч за памћење је одигран 3. октобра 1976. године у Пизи, у "Арени Гарибалди", стадион који је угостио око 150 присталица Специје који су се сукобили са локалним навијачима, што је значило почетак великог ривалства између ове две групације.

У сезони 1979/80 током утакмице на стадиону "Марасију" у Ђенови између Сампдорије и Пизе, почело је велико пријатељство са "Ultras Tito Cucchiaroni Sampdoria", које постоји и данас.

На трибини се појављују први велики барјаци, заједно са фанатичном подршком Ултраса. Због "кључале" атмосфере коју су ултраси правили, стадион "Пико" је постао место где се противнички навијач требао усудити да дође и истакне свој транспарент. Дан за памћење је гостовање у Вогери, у јуну 1985. године када су Ултрас Специја својом ватреном подршком дали крила свом тиму до Серије Ц1. Тих година тим је имао огромну подршку својих ултраса и код куће и у гостима, од Луке до Сасарија (бродом), од Кивитавећа до Рима. Ултрас Специја је многима одржала лекције што се кореографија и подршке тиче, што их је чинило веома респектабилним. У јуну 1986. године, око 12.000 присталица на стадиону "Пико" прославило је успех свог тима. Најпознатији играчи Специје су Серђо Борго и Андреа Телесио, звани "бомбардер".

Сезона 88/89 је била веома успешна за групу. Виђено је 5.000 присталица Специје у Луки, 3.000 у Ређо Емилији, 2.000 у Бергаму, 1.500 у Монци и Тортони. Страх, дивљење али и завист била су осећања ривалских навијача из Италије тих година.

Пријатељство са У.Т. Дориа и Бојс Парма напредовало је тих година, док је пријатељство са Б.Г.Б. Модена и У.Ф. Ливорно потпуно нестало.

Током 90их У.СП били су присутни на сваком стадиону, са бројком између 100-300, упркос лоших партија њиховог тима. Упркос свему томе, УСП је и даље уз свој тим, и даље постоји пријатељство са Сампдоријиним и Парминим ултрасима, а од скора и са Бојс Варезе.

Током година маса чланова групе је напустила причу, неки самовољно, неки из неких других разлога...Занзучи и Тепепа (двојица најзначајнијих људи у историји УСП) су преминули. Али кад једном постанеш део УСП, целога живота носиш црно-бело у срцу.

consigliere ::Кавезе

Кавезе је тим из жабарског градића "Кава де' Тирени". Овде је све мало... Градић има око 50.000 становника (мали градић за човека ко живи у окружењу од више од 2 милиона људи), и свој тим...чији је највећи успех икада 6. место у италијанској серији Б, 1983. године. 1991. клуб је банкротирао, и с обзиром на то "бачен" је међу бетон лиге италијанског шампионата. Тренутно наступају у трећој жабарској лиги.
Као што је речено, све везано за овај тим је такорећи "мало"...све сем њихових навијача. Свако ко се колко толко интересује за навијачки покрет, сигурно је чуо за Acid Boys Cavese, Nucleo Mods и остале групе са стадиона "Симонета Ламберти". "Прославили" су се фамозним клипом и песмом са јутјуба "dale cavese".



avatar
Garnisla
Корисник
Број порука : 303
Локација : curva
Регистрован : 06.05.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

7/5/2011, 19:48
Evo u par reci kako se odvijalo sve sa nekada velikom Fossom dei Leoni...

-VIKING(Juveova grupa koja je inace iz Milana) idu na gostovanje u Lece i zaboravljaju na stanici torbu sa 2 barjaka . Neko pronalazi slucajno tu torbu i ne zna se kako tacno , ali ona zavrsava kod FDL koji ih isticu na sledecoj utakmici .
- VIKING traze da im se vrate barjaci jer nisu oteti po navijackim kanonima , ali FDL odbijaju . VIKING se organizuju i posle povratka sa gostovanja iz Ajndhovena , prate tipa koji nosi transparent za gostovanja FDL i otimaju mu tako sto staju na semaforu sa jednim autom ispred , a jednim iza , tako da auto u sredini ne moze da se krece. Izlecu iz auta i otimaju torbu sa transparentom .
- Posle nekoliko dana dolazi do sastanka izmedju FDL i VIKINGA gde se razmenjuju rekviziti grupa koji su presli sa druge strane. Na prvoj narednoj utakmici i jedni i drugi pokazuju javno da su ponovo u posedu onoga sto je bilo njihovo .
- Medjutim , vodje ostalih grupa milanista optuzuju FDL da se nisu ponasali po kanonima ultras , 1. Jer su sve prijavili policiji 2. Da bi zato sto su izgubili transparent morali da se rasformiraju ( da podsetim da je FDL najstarija navijacka grupa u Italiji - 1968.) . Zato traze da 14 najodgovornijih ljudi vise ne dolaze na tribinu ako zele da FDL jos uvek egzistira.
- Odrzava se sastanak u sedistu FDL i raspravlja se o ovome . Prisutno je 500 clanova (FDL ima 5000 upisanih , ali su ovo oni tvrdokorniji ili zainteresovaniji ) . Ostalih 500 ne prihvata da se udalji ovih 14 i zele da cela grupa deli istu sudbinu . Za dobro Milana, kako ne bi doslo do netrpeljivosti na tribini, odluka je da grupa prestane sa radom i to objavljuju u zvanicnom saopstenju.
- Tek tada na videlo pocinje da isplivava prljavstina sa milanovog juga koja nije bila dovoljno poznata u javnosti . FDL je bila veliki trn u oku i samo se cekao pravi momenat da se rascisti sa njima . Ni jednog trenutka nisu dozvoljavali da se navija Berluskonijevo ime . Stav vodja BRIIGATA i COMMANDOS TIGRE je bio da treba skandirati njegovo ime , jer nema veze sa politikom , vec je on uspesan predsednik njihovog fudbalskog kluba. FDL nisu zeleli jer su mislili da je to cista politicka stvar i zato sto ima ljudi koji su protiv njega, ne treba ga pominjati . Onda se saznalo da vodja BRN (brigate rossonere ) - Barone (to mu je nadimak ) , ide ponekad kod Berluskonija na veceru .
- Pocele su da izlaze i druge informacije na videlo .Onih 14 clanova od kojih se trazilo da napuste FDL su clanovi ekstremno levih partija i zabranjen im je bio pristup na stadion . Nikada nisu prijavili policiji otimanje transparenta , ali je to policija saznala i predlozila im da ce im skinuti DIFIDE (kazna od godinu i vise da ne sme da se posecuju sportska takmicenja ) . Ispostavilo se da je velika mogucnost da su CT (commandos tigre) tipovali ko nosi transparent FDL posle gostovanja , jer su im VIKING bili blizi kao politicki istomisljenici . Ispostavilo se da BRN i CT nisu hteli aktivno da se bore protiv novih zakona za navijace koje su uvedeni pod Berluskonijem , protiv skupih ulaznica, ... Takodje izaslo na videlo koliko je skuplji materijal koji prodaju BRN i CT od onog koji prodaje FDL .

Na narednim utakmicama protiv Lecea i Salkea nije bilo vise FDL kao grupe, ali su pojedini clanovi dolazili kao pojedinci na jug zato sto imaju predplatne karte . Sa sobom su nosili salove svoje grupe. Neki od njih su napadnuti (sto neki kazu , sa takvim besom da nikada nisu videli da napadaju navijace neprijateljskog kluba ) , a jedna devojka je prisiljena da skine transparent na kome je pisalo da je onih 14 u pravu .
- Apsolutna vecina clanova FDL se slozila da vise nece ici na jug dok je ovakav kakav je . neki su odlucili da ne idu uopste vise na utakmice, a neki da idu na druge strane stadiona. Strasno ih je pogodilo sto niko iz kluba nije dao ni jednu izjavu gde pominje nestanak najbrojnijei najstarije italijanske ultra grupe .
- Intervjue za novine su dali i vodje BRN i CT gde pozivaju sve clanove FDL da se vrate na jug i nesmetano prate utakmice i navijaju za Milan . Intervju daje i Roberto Bertoljo i objasnjava sta se dogodilo i svakom clanu FDL ostavlja mogucnost da sam izabere svoj put . Inace, Roberto je idealan ultras i covek . Sada ima 48 godina. Zenu je upoznao na tribini, sestra Nadia je takodje bila jedan od vaznijih srafova u grupi . Njegov stav i misljenje su ispravan 100% . U svom intervju pominje i Lucano Aretozija i najbolje se izjasnjava o njemu ,ali..

Pocetak neceg novog ili kraj...:

Lucano Aretozi , jedan od osnivaca FDL . Opisuju ga velikog kao dvokrilni orman , jedan od najznacajnijih ratnika sa milanovog juga . Svi ga postuju za ono sto je nekada uradio za crvenocrne . Danas ima 55 godina i poslednjih godina prestao je da ide na utakmice . Ali , sada odjednom , videvsi sta se desava, pokusava da se ponovo ukljuci tako sto zeli da napravi novu grupu LEONI DELLA SUD (lavovi sa juga ) . Uzima iste simbole svoje nekadasnje grupe i poziva sve clanove da mu se prikljuce. Problem je sto se zna da ce mu u pocetku oko organizacie pomoci Barone i ostalim "lavovima" se razjasnjava situacija . Potrebna je bila znacajna licnost da se predstavi u javnosti kako bi se pozvali ljudi da se vrate i popune praznine na jugu . Tribina bi bila ponovo puna, kao sve je ok , BRN bi mogle da sprovode svoju politiku i kontrolisu prodaju materijala novih "lavova" . Zato ih ljudi i smatraju za profitere , jer na ljubavi se ne zaradjuju . Ostali optuzuju vodje BRN kako ih vidjaju po milanskim ulicama u luksuznim kolima , po luksuznim restoranima , a nemaju drugi posao osim navijanja .
Lucano Aretozi je ovakvim potezom diskreditovao sve sto je uradio u proslosti . Izgleda da se prodao za lovu . Clanovi FDL su imali odlicno izrazenu svest , jer su jasno shvatili da je grupa tamo gde je ideja , a ne tamo gde su osnivaci ili ti znacajni likovi .
- Poslednja vest je da se stvara nova grupa i da ce se zvati GUERRIERI ULTRAS (ratnici ultras) . Cela Italija im se smeje za to smesno ime bez imalo fantazije . Izgleda da ce grupu da sacinjavaju neki otpadnici od grupe FDL . Sada je transparent BRN premesten u desno i nalazi se na samoj sredini tribine . Novoj grupi je prepusten prostor levo , tamo gde ga je delom zauzimala FDL . Izgleda da je opet sve ideja Baronea i ostalih vodja sa juzne tribine, sve u nadi da ce privuci sto je vise moguce ljudi, jer se na Lucianovu pricu malo njih upecalo .
avatar
Garnisla
Корисник
Број порука : 303
Локација : curva
Регистрован : 06.05.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

7/5/2011, 20:13
Jedan stariji tekst o gostovanju Veroneza u Bg-u protiv Zvezde...

Veronezi su ubedljivo najbolji zabari koji su se pojavili kod nas . Stvarno ne mogu da se setim, ali bilo je simpatizera na istoku ili na zapadu u grupi , mozda oko 200 . Na jugu je bilo izmedju 150 - 200 ultrasa i bili su pojacani grobarima i to njihovom prvom ekipom kojih je bilo izmedju 50 - 100 ( Pampijevo i Trlajino zlatno vreme ) . Jedan od grobara je nekoliko nedelja ranije dao oglas u Supertifu gde je pozvao vodje veroneza da mu se jave , sto su oni i uradili . Onda su stupili u kontakt telefonom i dogovorili se da zajedno nastupe protiv nas . Veronezi su dosli u konvoju sa 3 autobusa i nekoliko automobila i parkirali su se na Slaviji . Odatle su pesaka isli do Marakane . Svi zvezdasi su bili zbunjeni kada su ih videli u Bulevaru JNA i niko nije bio pripremljen da odreaguje . Inace, njima je to bilo prvo evropsko gostovanje u istoriji i zato su se mnogo nalozili. Poneli su sve zivo sto imaju od transparenata i zastava. Posto su rano usli na stadion, okitili su ceo jug , ali kako je Marakana pocela da se puni , tako je sve veci pritisak bio na njihove transparente i polako su poceli da skudaju jedan po jedan . Kada je jug bio vec solidno popunjen , doslo je do koskanja sa nasima i verovatno bi sa veronezima bio obrisan pod da nisu skocili grobari da ih brane. Posto su uglavnom sve bili ljudi iz unutrasnjosti , zbunilo ih je sto ih brane i to veoma srcano neki "nasi" ljudi. Nije im palo na pamet da su to grobari . Na kraju , veronezi su ostavili samo jedan transparent ispred sebe. Pokazali su se kao jako dobri navijaci . Pevali su sve vreme i repertoar pesama im je bio odlican. Fasciniralo ih je kako izgleda sever preplavljen salovima , jer sciarpate u Italiji jos uvek nisu dostigle tako visok nivo .
Grobari su osim nekoliko vaznijih bili da nesto mrdnu zabarima, pa tako mislim da su ostali bez pola zastava . Nije moje da sudim , ali mislim da su grobari imali priliku da odrze prijateljstvo sa jednom od najnaprednijih navijackih grupa u Evropi osamdesetih godina. Njihova ekipa nije bila toliko zrela da to isprati, pa se sve svelo na jednog coveka koji je napravio transparent "Brigate Gialloblu Belgrado " i bio na nekoliko utakmica, pa cak i u Solunu na gostovanju . Uvek kada je putovao u Veronu , primljen je sa neverovatnom ljubaznoscu - placen hotel, hrana, karta za utakmicu, suveniri ,... sve gratis. Posle nekog vremena i to je zamrlo i znam da mi je pricao jedan odbojkas Partizana da su putovali na neki turnir u Italiju . U jednom trenutku se dogodio sudar na autoputu i odbojkasi Partizana su se nasli u guzvi izmedju stotina automobila navijaca Verone koji su se vracali sa gostovanja iz Udina . Pitali su odbojkase ko su i kada su im odgovorili, iz automobila su izasli ljudi i poceli da navijaju "Partizan, Partizan,..." . Odbojkas nije imao pojma za prijateljstvo izmedju njih koje je napravljeno na utakmici u Beogradu i zato ga je strasno zbunila reakcija. Njegov komentar je bio koliko zabari vole sport .
Da se vratim na utakmicu u Beogradu . Posle utakmice ispred juga se stvorila velika masa ZVEZDASA koja je zelela da iskali bez nad zabarima zbog ispadanja iz kupa UEFA . Policija je zato zatvorila kapije juga i po prvi put u istoriji gostujuce navijace sa juga sprovodila preko zapada , pa u teren i kroz tunel do pomocnog igralista. Posto su prelazili na zapad gore u vrhu, cesto su neki nasi navijaci pritrcavali i otimali po neku torbu , misleci da ce da zakace neki transparent, mada su otimali i fotoaparate. Na pomocnom terenu, zabari su sacekali jos dosta vremena i uz policijsku pratnju , sto tada i nije bas bio obicaj, sprovedeni su na autoput .
U knjizi "Brigate Gialloblu" gostovanju u Beogradu je pridato dosta paznje i naslov je "Pakao Beograda" . Oni to gostovanje broje u jedno od najzajebanijih u svojoj istoriji . Mislim da ni dan-danas nisu svesni koliko su im pomogli grobari i sta bi im se dogodilo da oni nisu bili tu !!!
Marko7
Marko7
Корисник
Број порука : 135
Регистрован : 27.02.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

8/5/2011, 12:36
Пуне трибине лудих навијача, број 1.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln101
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln102
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln103
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln104
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln105
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln106
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln107
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln108
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln109
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln110
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln111
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln112
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln113
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln114
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln115
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln116
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln117
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln118
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln119
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln120
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln121
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln122



Паранормал
Паранормал
Andy Capp
Број порука : 4266
Локација : Curva nord
Регистрован : 11.03.2009
http://www.tribinasrb.net

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

8/5/2011, 14:06
Опа, ово може да се чита, свака част Марко7!
Marko7
Marko7
Корисник
Број порука : 135
Регистрован : 27.02.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

8/5/2011, 14:16
Пуне трибине лудих навијача, број 2.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln201
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln202
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln203
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln204
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln205
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln206
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln207
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln208
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln209
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln210
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln211
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln212
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln213
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln214
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln215
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln216
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln217
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln218
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln219
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln220
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln221
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln222
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln223
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln224
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln225
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln226
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln227
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln228
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln229
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln230
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln231
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln232

Marko7
Marko7
Корисник
Број порука : 135
Регистрован : 27.02.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

8/5/2011, 14:58
Пуне трибине лудих навијача, број 3.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln301
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln302
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln303
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln304
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln305
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln306
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln307
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln308
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln309
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln310
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln311
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln312
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln313
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln314
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln315
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln316
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln317
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln318
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln319
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln320
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln321
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln322
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln323
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln324
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln325
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln326
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln327
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln328
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln329
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln330
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Ptln331

avatar
Garnisla
Корисник
Број порука : 303
Локација : curva
Регистрован : 06.05.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

8/5/2011, 20:28
Najdesnija tribina u Italiji svih vremena je bila veronina . Na primer godinama su navijali "Noi non vogliamo giocatori neri "(ne zelimo crne igrace) , da bi sve kulminiralo obesenom lutkom crnog igraca (sa gornjeg nivoa) . Veronezi su imali jako kompakntno jezgro i bili su veoma ekstremni, tako da su se u osamdesetim nametnuli kao najozbiljnija grupa u Italiji , iako su dolazili iz relativno malog grada ( u poredjenju sa Rimom, Milanom , Napuljom, Torinom , Djenovom,... Glavna snaga im je bila to sto su bili verovali u svoje ideale , pa su samim tim imali veoma ozbiljan pristup svakom problemu . Ali ja nekako nisam razumeo taj njihov fasizam, jer su se odnosili krajnje sovinisticki prema navijacima sa juga ? Kao italijanski fasisti , mislio sam da podjednako vole sve italijane .
Krajem osamdesetih je od strane vlasti izvrsena velika represija na veroneze i od tada se nisu potpuno oporavili . I danas egzistira na njihovom jugu kao glavna grupa : BANDA LOMA , po nekadasnjem njihovom idejnom vodji (prezime Lomastro) , kome je bio zabranjen (ne znam da li je jos uvek) ulaz na stadione. U medjuvremenu , on je postao jedan od vodecih ljudi u italijanskoj vanparlamentarnoj ekstremno desnoj stranci ( nemaju dovoljan broj glasaca da udju u parlament) koja se zove "FORZA NOVA " .
Sa druge strane, najveci levicari verovatno u celom navijackom svetu su navijaci Livorna. Inspirisani su pre svega ruskom revolucijom i prve znake mozete da primetite kada prilazite stadionu oko koga pise "Livornograd". Sav materijal njihove grupe BAL (brigate autonome livorno) , vrlo cesto ima motive vezane za komunizam :Na duksericama Staljinov lik, natpisi SSSR ,standardni srpovi i cekici . Na dve motke mogu da se vide slicne zastave , na primer ruski tenk sa petokrakom . Za vreme bombardovanja Srbije, nosili su redovno staru jugoslovensku zastavu sa petokrakom . Inace, glasaju za partiju "RIFONDAZIONE COMMUNISTA" , ciji predsednik takodje navija za Livorno, iako nije iz istoimenog grada. Njihova propaganda ide toliko daleko , da su zarazili celu mladez u gradu , pa cak i neke fudbalere koje su ubedili da nije samo vazan novac, pa su neki od njih izabrali da igraju u Livornu i za manje pare nego sto bi dobili u drugom klubu . I oni su danas pod velikim pritiskom policije .
avatar
Garnisla
Корисник
Број порука : 303
Локација : curva
Регистрован : 06.05.2011

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

8/5/2011, 20:28
Ukratko kako je doslo do raskola na Rominoj tribini,tj. kap koja je prelila casu...

Napolitani u mestu Montepulcanu,tacnije na autogrilu (odmaraliste,restotran na autoputu) napadaju
autobus sa UR-om.Romanisti nisu smeli da izadju a vozac je dao gas i poceo da bezi.Potera za romanistima je nastavljena jos nekoliko kilometara dok oni nisu zvali policiju da im pomogne.Epilog dogadjaja,privedeno 30 napolitanaca,nekima se jos sudi,kao i 5 godina zabrana dolaska na utakmice.
Tad nastaje raskol na rominoj tribini koja je podeljena na parte basa (donji deo) parte alta (gornji deo)
grupe sa donjeg dela su trenutno odvojene na drugoj tribini.

http://img254.imageshack.us/img254/9517 ... no1og5.jpg

Doticni sa slike je vodja Ultras Romania,kako za sebe tvrdi Palumela (cuveni vodja sa napolijeve tribine) Rima.
Jedan od vlasnika ekskluzivnih prodavnicama sa artiklima UR-a, tvrde da je u rodbinskim vezicama sa mafijskom organizacijom u Rimu 'Banda dela Maljena' (ono sto je u Napulju kamora,oni su za Rim)zato je verovatno nedodirljiv na tribini.
Marko7
Marko7
Корисник
Број порука : 135
Регистрован : 27.02.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

9/5/2011, 09:24
''Коп'' фанзин почео је излазити септембра 1996. године. Пратио је српску и инострану навијачку сцену. 1999. године за време бомбардовања Србије, стало је излажење ''Коп''-а, стали су на 13.броју.

Навијачки часопис Коп број 2.

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-1
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-2
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-3
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-4
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-5
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-6
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-7
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-8
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-9
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-10
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-11
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-12
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-13
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-14
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-15
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-16
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-17
Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 1-18
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

15/5/2011, 10:19
http://krize.medijskestudije.org/2010/12/18/navijaci-%E2%80%93-fenomen-od-kreacije-do-destrukcije/

avatar
навијачкаСвест!
Корисник
Број порука : 972
Локација : Велика Србија
Регистрован : 06.12.2009

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

2/6/2011, 19:09
Таурунум Бојс:
http://ultras-tifo.net/interviews/412-interview-with-taurunum-boys-zemun-serbia.html
consigliere
consigliere
Корисник
Број порука : 1936
Регистрован : 05.03.2009
http://www.tribinasrb.net/

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

20/6/2011, 18:13
http://www.ultrasworldwide.net/ultras/2011/06/serbia-interview-with-blue-union-belgrade/
Паранормал
Паранормал
Andy Capp
Број порука : 4266
Локација : Curva nord
Регистрован : 11.03.2009
http://www.tribinasrb.net

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

20/6/2011, 18:16
Где су они нашли 600-700 људи. LOL
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

25/6/2011, 15:19
Инвалид ::Текст о пријатељству ултраса Динамо Дрездена и Хорда из Сарајева

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 14iq060

Причу о упознавању и почетком контакта са Ултрас Дyнамо мање-више сви хордаши знају, а већ раније је испричана форуму хз.ба. Након упознавања и посјета Ултрас Дyнамо нашим утакмицама и приватним дружењима, дошао је ред на нас да узвратимо посјету. Због познатог проблема с визама било је јако тешко одредити датум и број људи који ће отићи у прву званичну посјету. Наш приједлог је био да Дресден закачи транспарент у Трнави или на гостовњу Цлују, међутим они су инсистирали да их посјетимо, те да пријатељство озваничимо на њиховом стадиону, што је за нас било сасвим у реду, јер људи су долазили неколико пута на домаће првенствене утакмице Сарајева, домаће европске, гоставање у Бања Луци и сва европска гостовања гдје смо били присутни, чак и на прославу нове године. Један куриозитет је везан за задњу Бања Луку, а то је да су 7 момака аутом дошло из Дрездена на утакмицу, да би послије утакмице отишли право кући јер нису имали времена да дођу у Сарајево. Кад се узме у обзир да им је за ту егзибицију требало најмање 16 сати вожње у једном правцу, а да је неким нашим далеко отићи у БЛ, сваки коментар на ово је вишак. Дакле, заиста је био ред на нас да узвратимо.

https://2img.net/h/oi48.tinypic.com/2598tch.jpg

Посјета је договорена крајем прошле године, оквирно је то био фебруар. За оне који немају стране пасоше стигло је позивно писмо из Дресдена и резервација хостела за све који допутују. Упркос томе 3 захтјева за визу су одбијена. У Дрезден су се запутила 2 комбија. Како функционише полиција у њемачкој видјели смо на примјеру телефонског позива газдарице хостела, која је контактирала наше домаћине и рекла да ју је звала полиција и упозорила је да у њен хостел стижу хулигани из Сарајева, али да се не брине да ће полиција у цивилу обилазити хостел с времена на вријеме. Не знамо одакле је дошла таква информација до полиције, али нити је било проблема у хостелу нити смо ми имали проблема ни сусрета са полицијом у Дресдену. Домаћини су нам објаснили да то није ништа чудно јер они имају секцију полиције која се бави само навијачима (посебно Ултрас Дyнамо) и прате све што се дешава у граду, а наша посјета и намјере су била енигма за полицију.

У петак послијеподне стижемо у град гдје нас дочекују представници Ултрас Дyнамо. На самом дочеку срдачна добродошлица уз неколико гајби пиве и сокова. Кратак одмор и прича у хостелу, а онда одлазак на организовано дружење. За ову прилику су закупили један пуб у којем смо се уз храну и пиће дружили до раних јутарњих сати. Тешко је испричати како смо дочекани. Људи су били толико срдачни да је једноставно немогуће ријечима захвалити за све што су нам приредили. Овакву гостољубивост нигдје нисам доживио. Још једном свака им част!

У суботу ујутро креће се у обилазак града, а придружује нам се још један наш који је у раним јутарњим сатима стигао из Нирнберга. Један мали кортео састављен од Ултрас Дyнамо и Хз је кренуо од новог града, преко старог града, све до мјеста окупљања. Морам рећи да смо очекивали једну сасвим другачију слику од онога што смо видјели. С обзиром да је 90% града уништено у бомбардовању у другом свјетском рату, а након тога Дрезден завршио у источном блоку, мислили смо да ћемо затећи сиве оронуле зграде својствене сваком другом граду који је био под комунизмом, међутим видјели смо нешто сасвим друго. Стари дио града је прелијеп. Кад пређете ријеку Елбу имате осјећај да се налазите у неком средњовијековном граду. Дворци, споменици саxонским краљевима, позоришта, цркве, тргови... нешто стварно прелијепо. Иако је већина тога срушено у другом свјетском рату, сви ти споменици културе су обновљени као наш стари мост кориштењем оргиналног камења из рушевина. Кратко речено препоручујем свима који имају прилику да посјете Дрезден.

У старом граду налази се и мјесто окупљања навијача. Међутим, заобилазимо главно мјесто окупљања јер се тамо налази 20 марица које чекају окупљање навијача. Мало даље у зраку се види полицијски хеликоптер који лебди између жељезничке станице и мјеста окупљања надзирући прилазне путеве станици јер Ерфурт долази специјалним возом. Само из даљине гледамо трг испред цркве, а онда настављамо у другом правцу и долазимо до саме ријеке Елбе гдје нас чекају млади Ултрас Дyнамо. На самом сусрету се видјела војничка дисциплина и поштовање према старијим ултрасима. Клинци стварно дјелују моћно и организовано. Нова генерација Ултрас Дyнамо има велику перспективу, биће то једна јака и компактна екипа ако се наставе овако држати заједно, а нема разлога да престану. Већ сада изгледају добро. Рукујемо се и упознајемо са младим ултрасима, а онда сви заједно крећемо на трг на који долазимо у већој групи уз скандирање Дyнамо, Дyнамо... На окупљању нас поново чека пива и срдачна прича са свима. У цивилизованим земљама се може пити на сваком јавном мјесту све док не нарушавате јавни ред и мир, па тако смо се напокон поново осјећали слободним и уживали у правом навијачком амбијенту.

Пред сами полазак кортеа одржан је мали говор везан за утакмицу, за нашу посјету и пут којим ћемо се кретати. Поздрављени смо аплаузом од свих навијача, а онда смо позвани у први ред кортеа и крећемо према стадиону. На путу до стадиона полицијска пратња поред и иза кортеа. Кажу да је велики број полиције дијелом и због нас, а већ сам горе спомињао да никоме осим Ултрас Дyнамо наша посјета није била јасна. Уз пјесму и понеку петарду стижемо до платоа стадиона гдје се упознајемо са навијачима Зwикау који су пријатељи Дрездена. На утакмици су били присутни и навијачи Гере. Неке од њих смо упознали на партију након утакмице. Сликамо се још једном сви заједно испред стадиона, а онда дајемо наш транспарент да се унесе и полако улазимо на стадион. Невјероватна информација је да је цијена улазнице била 11,50 еура за наш сектор. То није спријечило да на стадиону буде око 20 000 људи. Ради се о трећој лиги, а цијена је превелика чак и за неке прволигашке клубове. На жалост испред стадиона смо се морали растати са неким од наших домаћина јер имају забрану. Горак окус у устима али ми ту не можемо ништа. Претрес као и сваки други, а на платоу испред улаза на трибине штандови са реквизитима Ултрас Дyнамо. Одлазимо до штандова да купимо нешто од реквизита, међутим ниједан реквизит нисмо платили. Све што смо узели са штанда добили смо на поклон.

Нови стадион је стварно модерно и лијепо изграђен. Једноставно милина за гледати утакмицу. Да га неби превише описивао погледајте слике. Сам доживљај терена је нешто посебно. У склопу стадиона се налази и велики клупски фан схоп. Навијачима Дyнама се не свиђа њихова трибина због великих улаза који сметају код прављења кореофије јер остављају велику рупу. Ми смо били одушевљени са оним што смо видјели. Мени лично је стадион прелијеп.

На нашој трибини стоји постоље за вођу навијања и озвучење по цијелој трибини окренутно према навијачима + мегафон за још једног момка. Надам се да ће ово прочитати неко од наших власти, иако смо им 1000 пута поновили да нигдје у свијету није забрањено имати разглас на трибини све док не омета ток утакмице и није јаче од стадионског озвучења. Први ред је био ограничен најлонском траком коју нико није прелазио, а наше мјесто је било одмах испод траке поред постоља. Гостујући сектор је пола сата прије утакмице већ био попуњен. Тешко ми је процјенити, али мислим да сам чуо информацију да прима око 1200 људи. Могуће да је било чак и више. Осим пар скандирања прије утакмице и мањих инцидената које су правили убацивањем предмета у терен код извођења корнера није се примјетило да су ту. Можда је разлог у томе што се боре за улазак у другу лигу па је са ултрасима допутовао и велики број обичних навијача, али по мени нема оправдања за њих. У онако великом броју свака група на гостовању мора бити више него гласна. Од њих нула бодова. Имали су кореографију на почетку утакмице.

К – Блоцк је био пун (ово је сектор гдје се налазе домаћи навијачи). Ултрас Дyнамо је припремио кореографију са мотивом тијела које напада вирус. Вирус је имао ознаку Дyнамо Дресден уз паролу. За више детаља погледајте слике, ово је само објашњење мотива на кореографији ако неко није схватио о чему се ради. Кренуло је навијање у којем смо учествовали колико смо могли. Ограничено знање њемачког језика нам није оставило простора помогнемо 100%, али смо дали све од себе кад год смо могли. У првом полувремену је навијање било слабије него другом. Разлог је био у навијачима који долазе у к-блоцк због јефтиније карте, мада се не може рећи да је било слабо. Напротив било је сасвим ок. У другом полувремену један момак са мегафоном се помјера мало више према средини копа док други остаје на постољу и то значајно поправља навијање. Друго полувријеме је било доста боље од првог. СГ Дyнамо има пуно финансијских проблема, па самим тим је и екипа лоша. Налазе се на самом дну 3 лиге. Били смо свједоци доста лоше игре па смо мислили да ће и ова утакмица завршити лоше за Дyнамо. Ипак, у 87 минути прелијеп го и велико славље на стадиону. Надајмо се да смо им ми донијели срећу, а клуб као што је Дyнамо и његови навијачи заслужују да играју европска такмичења као некад, а не да се муче у трећој лиги. Надајмо се да ће и за њих доћи бољи дани. Одлазимо са стадиона сретни због добре кореографије, навијања, дружења и побједе Дyнама. На стадиону смо прије, током и послије утакмице размјењивали реквизите.
Послије утакмице одлазимо у клупски схоп и узимамо неке сувенире, а онда правац хостел гдје имамо јако мало времена за одмор јер у 7 сати почиње партy који је организован за наше дружење. У хостелу вријеме до поласка кратимо пивом и причом о утакмици са нашим домаћинима, а онда сви заједно аутима крећемо у близину старе жељезничке станице гдје су изнајмили клуб. Успут одлазимо да видимо велики графит ФК Сарајево – Ултрас Дyнамо који су урадили код нове жељезничке станице.

На партију који је био организован за нас је улаз и све остало било бесплатно. Невјероватно је колико су се људи потрудили око нас да нас је било и помало срамота. На партију је одржан поздравни говор, поново су подијељени поклони које ћемо понијети у Сарајево са собом да подијелимо нашим навијачима (мајице, мараме, наљепнице, салови....). Уз помоћ наших момака који знају њемачки и ми смо одржали краћи говор, захвалили се на свему, позвали све Ултрас Дyнамо који имају жељу и могу да дођу у Сарајево да буду наши гости. И овом приликом још једном хвала на гостопримству ми то знамо да цијенимо и сигурно им у Сарајеву неће фалити ништа. Њихово је да дођу, а остало је наша брига.

Након поздравног говора, гледали смо на великом платну двд навијача Дyнама. У питању је био резиме полусезоне. Било је јако занимљиво прегледати све уз објашњење домаћина за сваку поједину утакмицу.

Након тога и наш двд са резимеом 2009 године је доживио премијеру. Овај двд су урадили момци са фксинфа и још увијек није кренуо у дистрибуцију. И нама је био први пут да га гледамо, тако да је ово стварно била премијера.

Дружимо се до раних јутарњих сати у клубу, а онда тотално пијани и исцрпљени таксијем крећемо према хостелу. Испред хостела се растајемо привремено од домаћина који ће ујутро пред полазак поново доћи да нас испрате.

Око 11 сати устајемо и полако се спремамо за пут. Наши домаћини су већ стигли и поново нам припремили пиве и сокове за пут. Растајемо се уз зезање и пјесму. Још једном се захваљујемо на свему и позивамо их да дођу кад год могу и ко год може. Сваки припадник Ултрас Дyнамо је добродошао у Сарајево! Што се тиче наших навијача, кад год неко жели и има могућност да оде у посјету врата Дресдена су широм отворена за Хз. Ми желимо и надамо се да ће ово пријатељство постати традиција, јер момци из Дресдена су стварно права раја.

На повратку далеко од Дресдена срећемо на једној пумпи навијача са обиљежјима Леипзига који је побјего главом без обзира кад нас је видио. Могу замислити страх и изненађење кад се усред ничега видио два комбија људи са обиљежјима Дyнама и који уз то чудно причају. Пар минута послије тога појављује се полиција у цивилу која нас легитимише, ради алко тест и пушта даље без икаквих проблема јер нисмо ништа направили, а возач је напухо 0. Претпостављамо да је неко с бензинске звао полицију.
Пут назад је протекао као и два дана у Дресдену. Са пуно зезања и још више алкохола. Још једно заустављање словенске полиције негдје око шентиља, па још једно од наше кад смо ушли у БиХ и то је било то. Стижемо кући у раним јутарњим сатима прилично сломљени и задовољни. Врло брзо очекујемо већу посјету наших пријатеља и радујемо се поновном сусрету.

УЛТРАС ДYНАМО – ХОРДЕ ЗЛА
Sponsored content

Литература (текстови, интервјуи, фанзини...) - Page 4 Empty Re: Литература (текстови, интервјуи, фанзини...)

Назад на врх
Similar topics
    Permissions in this forum:
    Не можете одговорити на теме у овом форуму