TрибинаСРБ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Интервју - BGG (Бран) Empty Интервју - BGG (Бран)

11/3/2010, 17:34
Интервју - BGG (Бран)
Интервју - BGG (Бран) B588b2e38071
Написао: CasualMente
Четвртак, 11. март 2010.


1. Здраво, ја сам са сајта ТрибинаСРБ, можеш да нам кажеш нешто о себи и клубу којег пратиш.

Здарво, имам 23 године, и навијач сам СК Брана. У питању је Норвешки клуб из града Бергена. Пратим свој тим и код куће и на страни, и члан сам екипе "BGG".

2. Можеш да нам кажеш нешто више о групама које прате клуб?

Све је почело да делује много организованије крајем 80их и почетком 90их. Прва права група била је "Brann Supporter Team (BST)", основани су 1993, и у том тренутку бројали су преко 3000 активних чланова. Због финансиских проблема група је угашена 2002 године, а неколико месеци касније основани су "Brann Bataljonen Bergen (BBB)"
Та група није била на нивоу организације као "BST" , искрен да будем. Доста клинаца, девојака, породица, и то је многима сметало. Људи који нису били за такво окружење основали су групу "Guttene" која је за место окупљања изабрала сектор З на навијачкој трибини. Постоји још доста подгрупа "BGG", "Тiffo Group" које се највише цимају што се тиче парола, кореографија, пиротехнике. Ове екипе чине мали број активних и навијачки свесних људи.

3. Како се понашају млађе генерације навијача у Бергену?

Па пази, млађе генерације преферирају неки кежуал фазон. Али данас на трибини, ми имамо "енглеску" атмосферу. Нема бубњева, мегафона, а мелодије песама су доста споре, са доста текста, налик на Енглеске. Али далеко је то од правог менталитета, јер одећа не чини правог навијача. Надам се да ће бити боље у будућности, ми мало старији радимо на едукацији нових генерација.

4. Који су то фактори који не дозвољавају Норвешкој навијачкој сцени да се развије?

Под један, Норвежани су стварно досадна нација. Наши стадиони су пуни деце и породица, које стадион и утакмице сматрају за викенд-излет. Све је уперено против стварања добре атмосфере на стадионима. Од управа клубова, медија, полиције...Такав слој људи оставља доста новца клубовима. Такви људи су од главе до пете обучени у клупске боје, од чарапа па до застава. Све то доноси велики прилив новца клубу, и логично је да на све могуће начине покушавају да такве људе задрже на стадиону.
Сваки наш покушај да се направи нешто спектакуларно долази до негодовања у медијима. Пише и прича се о тучи пар људи, док се кореографија и сјајна атмосфера ставља у други план. Све се врти око новца, модеран фудбал нам неда да дишемо!

5. Да ли видите решење за тај проблем?

Да се више води рачуна о фудбалу, а мање о новцу. Ти такозвани "прави навијачи" нису стварно ту због клуба и фудбала. Они звижде, напуштају стадион када тиму иде лоше, а тако се не доказује љубав према клубу. Када медији буду престали да троше толико времена на нас, а полиција нас остави да пратимо клуб, што је наше уставно право. Клуб полако почиње да схвата нашу важност, почиње да схвата колико добра навијачка атмосфера помаже клубу и играчима. Такође се надамо да ће првенствене утакмице променити термин. Недељни сусрети у вечерњим часовима нас спречавају да пратимо клуб на гостовањима у већем броју. Улазинце за стадионе су папрене. Све у свему, биће тешко, али ја сам оптимиста.
-Слика стадиона са отварања сезоне
http://s03.radikal.ru/i176/1003/64/ed335b83bf6c.jpg

6. Колико активних навијача има СК Бран? Код куће и на страни.

Део трибине где се окупља "BBB" је углавном распродат, ту стаје око 2000 људи. "Guttene" окупља преко 400 чланова у углу трибине. Али ако ме питаш за оне праве, рећи ћу ти да их има око 500. Заборавио сам да наведем и "Tjuaguttene Bergen (TGB)" која окупља око 50-70 активних кежуалаца. Већина песама на трибини креће од стране "BBBа", али неретко "Guttene" зна да направи одличну атмосферу. Нисам сигуран која је јача екипа, уосталом, ривалитет на трибини не постоји, сви смо ту због ствари које волимо.
Што се тиче гостовања, то је доста другачије, гостовања су нам прилично далеко, имамо једно гостовање на 3 сата, друго на пет, а сва остала су на преко 10 сати удаљена од Бергена, најдаље и до 2000км. ТВ пренос наших утакмица је увек обезбеђен, што такође спречава људе да се упусте у авантуру. Два краћа гостовања су увек добро одрађена, укључујући и она у престоници ( 1000 људи минимум ). А што се иде даље на север, то нас је мање. Углавном, никада испод 300-500 људи.
-Кортео кроз Берген 2007
https://www.youtube.com/watch?v=RnxQnjXkT0o

7. Како се организујте за гостовања?

Изнајмљујемо аутобусе, углавном у својој режији. Клуб нам излази у сусрет само у случају неких великих утакмица. За нормалан недељни меч крећемо у 02:00 из Бергена, 10ак сати касније стижемо на дестинацију, окупирамо неки паб, и нађемо се са осталим момцима који су стигли у својој режији. Цирка се, траже се гостујуће екипе, а у 20:00
се одлази на стадион. То је веома касан термин, и није нам лако да одрађујемо гостовања. Пре свега јел многи од нас раде, а са гоставања се враћамо у понедељак ујутру. Радно време почиње од 07:00, а неретко се деси да не стигнемо до тада. Неки људи иду возом, колима, авионом, али у доста мањем броју.
-Стандардно окружење приликом гостовања
http://s42.radikal.ru/i095/1003/53/a413af73d329.jpg

8. Да ли је било неких инцидената, ако је то уопште могуће у таквом окружењу.

Већих инцидената дуго није било, неке мање туче су нормална појава приликом гостовања и долазака осталих екипа у Берген. Наша екипа је увек спремна на све, али углавно само Валаренга сме да нам изађе на црту. Ми смо највећи ривали, уједно и две најстарије екипе у Норвешкој. Често уговарамо мање туче са њима, јер је и нама, као и њима веома тешко да нађемо конкуренцију. Али полиција је велики проблем овде, није превише људи укључено у навијачка дешавња овде, а полиција тачно зна ко је ко. Лако може да се деси да ти закуцају на врата, јер си снимљен камером.
-Организована туча 2007 ( у Ослу, Бран са десне стране )
https://www.youtube.com/watch?v=Yul-Z0656c4

9. Да ли постоји нека јасна политичка орјентација трибине?

Трудимо се да не мешамо политику са деловањем трибине. Неки људи су левичари, неки десничари, али трудимо се да то оставимо за себе. Али новије генерације су већино ултра десно орјентисане.

10. Ривали и пријатељи?

Немамо пријатељства, али немамо проблем да попијемо и избејимо са неком мањом екипом. Навијачи Од Гренланда имају обичај да нас добро угосте у свом пабу приликом доласка на гостовање, али то није ништа официјално и велико. Што се тиче ривала, Валаренга је под број један, они су из Осла, највећег града, и постоји велики ривалитет између Осла и Бегена, запададне и источне обале. И притом ми смо највеће две навијачке екипе у земљи. Наш велики ривал је и Викинг, налази се на 5 сати од нас, на западној обали. Розенборг такође, пре свега што сваке јебене сезоне узму титулу. али такође јер мрзимо јебени Трондхаим.
-Бран - Валаренга, ова сезона
https://www.youtube.com/watch?v=BUYeB1W9GQ0

11. Реци ми нешто о великим утакмицама за СК Бран и за вас навијаче?

Финале купа 2004 је било специјално. Нисмо узели трофеј још од 1982, и играли смо у Ослу, престоници, против Лина. Интересовање наших навијача је било огромно, помињала се и бројка од 20.000 људи, али смо добили само 8000 карата. То није спречило људе да препутују преко 500 км до престонице. Направљен је кортео од преко 20.000 људи који су марширали према стадиону. Сви смо некако ушли на стадион, било је невероватно. Победили смо, инвазија навијача на терен, славље се наставило и на улицама Осла, стварно предивно искуство. Свака утакмица против Валаренге је за нас велика, људи се буквално отимају за карте, а многи од њих на крају ни неуђу на стадион. Прави рат на терену, као и на трибинама. Што се тиче европских гостовања, напоменуо би одлазак у Ливерпул, против Евертона ( 2008 ), преко 2000 људи се упутило у Енглеску, иако смо изгубили са 6-1, направили смо одличну атмосферу на стадиону. Чак смо на крају и добили аплауз целог стадиона. Напоменуо би и одлазак у Бриж ( 2007 ), нас око 300 је доживело незаборавно искуство.
-Снимак са Гудисона
https://www.youtube.com/watch?v=42VM9S9JSc4

12. Да ли људи прате српску навијачку сцену и какво је ваше мишљење?

Мали број људи прати дешавања на Српској навијачкој сцени. Већина људи помисли на сиромаштво, беду, луду нацију када им се помене Србија, и не само она, већ свака источно европска земља. Тужно али истино. Једина ствар која људи овде знају је чувена Црвена Звезда и можда Партизан, и како се на њиховим утакмицама прави невероватна атосфера. Медији имају веома велики утицај на негативну слику о Источној Европи. Моје мишљње је скроз другачије, ја неверујем пуно медијима, и био сам у многим источно-европским земљама. Последњи пут на Београдском дербију, на Маракани. Атмосфера је невероватна, и био сам изненађен колико сте ви Срби пријатељски настројани. И да напоменем јефтино пиво ( овде је око 600 динара лименка )

13. И за крај нека порука за читаоце?

Наставите да се борите против репресије, и никада не одустајте! Фудбал је наш живот!

14. Хвала ти што си одвојио времена да нам презентујеш рад трибине.

Хвала вама, било ми је велико задовољство!
ПАОКАРА
ПАОКАРА
Корисник
Број порука : 1504
Локација : Беогард
Регистрован : 28.07.2008

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

11/3/2010, 18:31
Још један одлично одрађен интервју. Све похвале!!! Cool
Bane_VD90
Bane_VD90
Корисник
Број порука : 37
Локација : Добој, РС
Регистрован : 31.01.2009

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

11/3/2010, 20:04
Било би више кад би било још више интевјуа.

Занимљиво је читати о другим сценама, а и о томе шта они мисле о нашој.
KB_DS
KB_DS
Корисник
Број порука : 536
Локација : beograd
Регистрован : 10.04.2009

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

11/3/2010, 23:40
svaka cast!ali stvarno....bas mije zanimljivo ovo sto je lik reko na kraju o srbiji uopste!tuzno ali istinito
Gambler
Gambler
Солунци Лозница
Број порука : 1628
Локација : Loznica
Регистрован : 26.10.2008

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

13/3/2010, 22:07
Deluje mi dobar lik ovaj sa kim si stupio u kontakt Yes Sta kaze frajer "И да напоменем јефтино пиво ( овде је око 600 динара лименка )" Biggrin Biggrin
CasualMente
CasualMente
Корисник
Број порука : 5426
Локација : Београд
Регистрован : 29.07.2008

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

14/3/2010, 13:25
Gambler ::Deluje mi dobar lik ovaj sa kim si stupio u kontakt Yes Sta kaze frajer "И да напоменем јефтино пиво ( овде је око 600 динара лименка )" Biggrin Biggrin

Ал' зато лик узима 4500 сома месечно Shocked Biggrin
Инвалид
Инвалид
Корисник
Број порука : 164
Регистрован : 25.01.2009

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

15/3/2010, 14:03
Лепо,лепо, свиђа ми се ово. Добра је ово екипа, једна од јачих у Скандинавији...
Постављао сам ја слике, у оној теми коју нике не гледа Biggrin

Интервју - BGG (Бран) D526d72f9221
Хедониста
Хедониста
Корисник
Број порука : 352
Регистрован : 22.11.2009

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

15/3/2010, 17:05
Инвалид ::Лепо,лепо, свиђа ми се ово. Добра је ово екипа, једна од јачих у Скандинавији...
Постављао сам ја слике, у оној теми коју нике не гледа Biggrin

Интервју - BGG (Бран) D526d72f9221
Кога још занимају скандинавци
Инвалид
Инвалид
Корисник
Број порука : 164
Регистрован : 25.01.2009

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

15/3/2010, 17:23
Хедониста ::
Инвалид ::Лепо,лепо, свиђа ми се ово. Добра је ово екипа, једна од јачих у Скандинавији...
Постављао сам ја слике, у оној теми коју нике не гледа Biggrin

Интервју - BGG (Бран) D526d72f9221
Кога још занимају скандинавци

Јебига, мало нас је, ал смо зато говна Wink-grin
Sponsored content

Интервју - BGG (Бран) Empty Re: Интервју - BGG (Бран)

Назад на врх
Similar topics
    Permissions in this forum:
    Не можете одговорити на теме у овом форуму